Dünya ihracatçısı 'Türk Hali'nde buluşacak

ANTALYA - Rusya’nın Rostov şehrinde Türk ve Rus  sermayeli şirket tarafından inşaatı yapılan ve ülkenin en modern toptancı hali olacak Rostov Yaş Meyve Sebze Toptancı Hali’nde dünyanın en büyük yaş meyve sebze ihraç eden şirketlerinin yer kiraladığı belirtildi.
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın katılımıyla geçen temmuz ayında Rusya’nın Rostov kentinde temeli atılan Türk-Rus sermayeli FORT şirketi Genel Müdürü İlhan Erdinç, halin inşaatının hızla devam ettiğini gelecek yıl şubat ayında ilk etabın hizmete gireceğini söyledi. Dünyanın önde gelen yaş meyve sebze ihracatçılarının Rusya’daki Türk Hali’nde buluşacağını belirten İlhan Erdinç şunları kaydetti:
“Rostov’da yapımına geçen temmuz ayında başlanan FORT Lojistik Merkezinin (Yaş Meyve Sebze Hali) inşaatı sürüyor. Türk-Rus ortak yatırımı toptancı halinin 52 dükkânlık ilk etabı ocak ayında tamamlanarak, müşterilere teslim edilecek ve Şubat 2011’de yaş meyve sebze satışına başlanacak.” 

35 milyon dolara mal olacak
Rostov Toptancı Hali’nden yer almayı planlayan Türk ihracatçılar için kiralamalara başlandığına değinen Erdinç, ilk etaptaki 52 dükkândan 30 kadarının kiralandığını söyledi. Erdinç, toptancı hale 10 bin ton kapasiteli soğuk hava deposunun yapılmasıyla, ilginin arttığına dikkat çekti. İnşaattın 3 etaptan oluştuğunu birinci etabında yer alan 52 adet dükkanın dolmasının ardından ikinci etaba başlanacağını vurgulayan Erdinç. “İkinci etaba başlanacak olması sebebiyle Rusya pazarında ürün satmayı düşünen ve ihracatını artırmak isteyen firmalarımız bu fırsattan yararlanmalı. Kiralamadan satışa kadar tüm süreç boyunca ihracatçının ihtiyaç duyacağı tüm hukuki danışmanlık ve pazar araştırmaları ücretsiz olarak  hizmet verilecek” dedi. Türk-Rus ortaklığındaki FORT şirketi tarafından yapılan Rusya’nın en modern ve en büyük soğuk hava deposunun yer alacağı Rostov Hali 35 milyon dolara mal olacak ve toplam 184 iş yeriyle bankalar bulunacak. Halde 500 kişiye istihdam sağlanacak. (aa)


    ETİKETLER:

    Antalya