Dünya Kupası, Güney Afrika ekonomisini paraya boğacak

Dünya Kupası, Güney Afrika ekonomisini paraya boğacak
Dünya Kupası, Güney Afrika ekonomisini paraya boğacak
Küresel krize rağmen Dünya Futbol Şampiyonası Finallerinin ev sahibi ülke Güney Afrika'nın ekonomisine 2.8 milyar dolarlık katkı yapacağı ve 159 bin kişiye iş sağlayacağı tahmin ediliyor. FIFA ise televizyon yayın ve pazarlama haklarından 3.2 milyar dolar gelir elde edecek

LONDRA- Küresel ekonomik krizin etkileri sürerken, futbol Güney Afrika ekonomisine hayat verecek. Danışmanlık şirketi Grant Thornton’a göre Dünya Futbol Şampiyonası finalleri Güney Afrika ekonomisine 2.8 milyar dolarlık katkıda bulunurken, 159 bin kişilik de istihdam yaratacak. Finallerin yapılacağı 11 Haziran-11 Temmuz 2010 tarihleri arasında ise 1.7 milyar dolarlık doğrudan harcama da yapılacak. Güney Afrika’daki finalleri düzenleyen FİFA da televizyon yayın ve pazarlama haklarından 3.2 milyar dolar gelir elde etmeyi hedefliyor. 
Bu arada finallere katılan takımlara verilecek ödüller de dünyayı Ekim 2008’den beri pençesine alan küresel krizden  pek etkilenmemişe benziyor.  2010 yılında Güney Afrika’da düzenlenecek Dünya Kupası’nın  parasal ödülleri 4 yıl önce Almanya’da gerçekleştirilen bir önceki turnuvaya göre yüzde 61 artış gösterirken, kupayı kazanan takım 31 milyon dolarlık ödülün sahibi olacak. FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke hafta içinde yaptığı açıklamada, ”Dünya Kupası ödüllerinde artış var. Kupa’da verilecek parasal ödüllerin toplamı ise, bir önceki kupaya göre yüzde 61 oranında artacak” dedi.
2008’in eylül ayında Lehman  Brothers’ın batması ile patlayan kriz dünya ekonomisini küçültürken, Dünya Kupası’nın ödül ekonomisini pek etkilememişe benziyor. Dünya Kupasında final oynayıp kaybeden ve ikinci olan takım 24 milyon dolar alacak. Yarı final oynayacak takımların her birine 20 milyon dolar, çeyrek finalistlere 18’er milyon dolar verilecek. Çeyrek finale çıkamayan fakat ikinci tura çıkan takımların her birinin kasasına 9 milyon dolar girecek. 

Kulüplere maç başı para
Gruptan çıkamayan takımlar ise Dünya Kupası Finalleri’ne katılma hakkı elde ettikleri için 8 milyon dolar alacak. Yani 8 milyon dolar garanti. FIFA, Dünya Kupası katılımcılarına organizasyon başlamadan bir yıl önce 1 milyon dolarlık ödemeyi gerçekleştirdi. 1 milyon dolarlık ödeme, takımların hazırlık dönemindeki harcamaları dikkate alınarak yapıldı.
Ulusal takımların oynayan futbolcularının sakatlık tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu her fırsatta dile getiren kulüp takımları da Dünya Kupası’nın nimetlerinden faydalanacak. Kulüp takımları ulusal takımda oynayan her futbolcusu için günlük 1600 dolar alacak. Para her maçtan bir gün sonra kulübün bağlı olduğu ülke federasyonunun hesabına atırılacak. 

Altı ana sponsor var
Krizin Dünya Kupası ana sponsorlarını da etkilemediği görülüyor. Dünyanın en önemli futbol şampiyonasının ana sponsorları olarak  FIFA ile Coca-Cola, Emirates Airlines, Sony, Adidas, Hyundai ve Visa anlaşma yaptı.  Ancak istatistik hizmeti verecek Hintli yazılım şirketi Satyam Computer ile ilgili finallerde bir sıkıntı çıkabileceği öne sürülüyor. Bunun nedeni ise Hindistan’ın en büyük yazılım ve çağrı merkezi şirketlerinden Satyam Computer da geçen yıl çok büyük bir yolsuzluğun ortaya çıkarılması. Hindistan yürüttüğü soruşturma sonucunda halka açık bir şirket olan Satyam’ı çeşitli yöntemlerle soyan kurucularını hapisle cezalandırmış ve şirketi başka bir gruba satmıştı.

Kupa için 3.7 milyon bilet basıldı
Dünya Kupası’nda oynanacak 64 maç için 3 milyon 700 bin bilet basıldı. Bunun üçte biri sponsorlar ve FIFA üyeleri tarafından alındı.
Bugüne kadar satışın ilk iki aşamasında piyasaya çıkan 674 bin biletin yarısından biraz fazlasını  Güney Afrika’da yaşayanlar satın aldı. Dün ise 1 milyon biletin daha satışına başlandı. FIFA yavaş gittiğini düşündüğü bilet satışı için güçlü pazarlama kampanyası planlıyor. Gerçekten de finallerin oynanacağı ülkedeki satışlar geçen finallerin düzenlendiği Almanya’ya göre çok yavaş gidiyor. Almanya’daki finallerde satışa çıkan her bilet için altı talep gelmişti. South Africa 2010 İcra Kurulu Başkanı Dany Jordaan’a göre Afrikalıların her işi son dakikaya bırakma huyu bilet satışlarında da kendini gösterdi. Jordaan finallerden çok kısa süre önce Afrikalıların yoğun talebiyle karşılaşılacağını öne sürüyor. Finallerdeki en ucuz biletin fiyatı 20 dolar gibi bu ülke insanlarının pek alışık olmadığı bir rakam. Ülkede lig maçları ise 3 dolara satılıyor. 

Dev uçaklar kiralanacak
Güney Afrika bir aylık finaller süresince ülkeye geleceğini tahmin ettiği 500 bin turist için 55 bin yatağı hazır ederken, maçların oynanacağı şehirler arasındaki mesafe de taşımacılığın büyük uçaklarla yapılmasını zorunlu hale getirdi. FIFA’nın kupa süresince görevlendirdiği MATCH Service adlı turizm şirketi Airbus 340 ve Boeign 747 gibi büyük uçaklar kiralayacak. Bu arada lisansız ürün satışına karşı yoğun mücadele başlatılacak. Bu konuya ana sponsorlardan Adidas’ın önem verdiği ifade ediliyor. (Radikal)