Dünya Kupası için 500 milyon avro lazım

Denetim, Vergi, Yönetim Danışmanlığı, Kurumsal Finansman ve Kurumsal Risk alanlarında hizmet veren Deloitte, yayımladığı 'Dünya Kupası Türkiye'de:

İSTANBUL - Denetim, Vergi, Yönetim Danışmanlığı, Kurumsal Finansman ve Kurumsal Risk alanlarında hizmet veren Deloitte, yayımladığı 'Dünya Kupası Türkiye'de: Denemeye Değer bir Rüya' başlıklı çalışmasıyla olası bir Dünya Kupası ev sahipliğinin Türkiye açısından maliyetini ve getirilerini değerlendirdi.
Rapora göre, stadyum modernizasyonları ve inşaatları ile turnuvanın operasyonel giderleri 500 milyon avronun üzerinde bir fatura çıkarıyor. Sadece bilet satışlarından sağlanacak gelirle elde edileceği öngörülen net operasyonel gelir ise 235 milyon avronun üzerine çıkıyor. Operasyonel masraflar çıkarıldığında, 29 milyon 157 bin avro net operasyonel kâr elde edileceği öngörülüyor. Turnuvanın, futbolun gelişimine de olumlu katkıda bulunması bekleniyor.
Deloitte Türkiye Ortağı Ömer Tanrıöver, "Dünya Kupası sayesinde Türkiye büyük bir reklam yapabilir, bilet ve turizm gelirleriyile de ciddi karlar elde edebilir" dedi. 2002'de Japonya'da düzenlenen şampiyonada Türkiye üçüncü olmuştu.
3 milyon turist çekiyor
Turnuvaya ön hazırlık masrafları arasında en önemli kalemi, maçların oynanması öngörülen İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Trabzon, Bursa, Kayseri, Adana ve Konya'daki stadyumların yenilenmesi veya yeni stadyumlar yapılması oluşturuyor. Bunun maliyeti 323,6 milyon avroyu buluyor. Deloitte'a göre, en yüksek operasyonel masraf kalemini 45 milyon avro ile, medya ve akreditasyon oluşturuyor. Raporda, 2010 Dünya Kupası için 3 milyon turist beklendiğine dikkat çekilerek, Türkiye'ye Dünya Kupası'nı izlemek için gelecek turistlerin konaklama ulaşım ve gıda harcamalarının yüksek bir gelir sağlayacağının da altı çiziliyor.