Dünya Kupası kiraz üreticisine yaradı

Türkiye, katılamadığı Dünya Kupası'nın düzenlendiği Almanya'ya bir ayda 40 milyon dolara yakın meyve ve sebze ihracatı yaptı. Akdeniz Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak...

İZMİR - Türkiye, katılamadığı Dünya Kupası'nın düzenlendiği Almanya'ya bir ayda 40 milyon dolara yakın meyve ve sebze ihracatı yaptı. Akdeniz Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, Almanya'nın yaş sebze ve meyvede Türkiye için 5. pazar olduğunu ancak haziranda yapılan ihracatla Rusya'yı geçerek 1. pazar haline geldiğini aktardı. Alara Tarım Ürünleri'nden Arif Güney de, bu yıl hava şartlarının uygunluğu nedeniyle kiraz üretiminde önemli artış yaşandığını kiraz üretiminde adeta bir rekora imza atıldığını söyledi. Güney şunları söyledi:
"Türkiye'nin rekor kiraz üretimini, Dünya Kupası'nın düzenlendiği Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri ve Rusya eritti. Kirazın çiftçiden toptan alış fiyatı 2,50 YTL'nin altına hiç inmedi. Küçük boy kirazlar bile ilgi görüyor. Dünya Kupası kiraz üreticisini çok sevindirdi."