Dünya liderleri bir kez daha Davos'ta buluşacak

Siyaset ve ekonomi dünyasının önemli isimleri Dünya Ekonomi Forumu çerçevesinde İsviçre'nin Davos kentindeki yıllık toplantısında bir araya geliyor.

DAVOS - Siyaset ve ekonomi dünyasının önemli isimleri Dünya Ekonomi Forumu çerçevesinde İsviçre'nin Davos kentindeki yıllık toplantısında bir araya geliyor.
Bugün başlayacak ve beş gün sürecek toplantılar Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Britanya Başbakanı Tony Blair'ın açılış konuşmasıyla başlayacak. Foruma her yıl büyük ilgi gösteren ABD ise, George W. Bush yönetimindeki değişiklik nedeniyle zirveye alt düzeyde katılıyor.
Forum boyunca 96 ülkeden devlet başkanları, politikacılar, sanayiciler, akademisyenler ve diğer uzmanlardan oluşan 2 bin 200 kişi, başta yoksullukla mücadele ve AIDS olmak üzere birçok konuda görüş alışverişinde bulunacak. Forumda, ABD'den seçimlerde Bush'a karşı seçimi kaybeden senatör John Kerry ve senatör Bill Frist yer alırken, Avrupa ise foruma güçlü bir kadroyla katılıyor.
Almanya ve Britanya başbakanları Gerhard Schröder ve Tony Blair ile Polonya ve Çek Cumhuriyeti devlet başkanları ve Avrupa Komisyonu'nun yeni Başkanı Jose Manuel Barroso bu isimler arasında. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yarın Davos'a hareket ederken, Devlet Bakanı Ali Babacan ise dün Davos'a gitti. Davos'a bazı Türk işadamlarının da gideceği öğrenildi. Ukrayna'nın yeni Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'un da Davos'taki foruma katılması bekleniyor.