Dünya oyuncu oldu!

Dünya oyuncu oldu!
Dünya oyuncu oldu!
Oyun sektöründe 2013 sezonu hızlı açıldı. Eylülde başlayan yeni sezonun sadece iki aylık hasılatı 1.5 milyar dolar. Geçen yılki hasılat 3.2 milyar dolardı.
Haber: CAN MUMAY / Arşivi

Dünya ‘oyunkolik’ oldu. Küresel oyun endüstrisinde eylül ortasında başlayan 2013 sezonu rekorla başladı. Geçen sezon (10 ayda) 3.2 milyar dolarlık satış gerçekleştiren AAA kategorisindeki 5 oyun daha 2 ayda 1.5 milyar dolarlık satış rakamına ulaştı. Üstelik, Avrupa ve Amerika’da perakende sektörünün hızlandığı kasım-Noel dönemi bitmeden.
AAA kategorisi, sektördeki en kaliteli oyunlardan oluşuyor. AAA kategorisinde bulunan FIFA 13, PES 13, Assassin’s Creed III, Call of Duty Black Ops II ve Need For Speed Most Wanted, oyun sektöründeki satışlar açısından gösterge olarak kabul ediliyor.
Türkiye ‘PES’ dedi 
27 Eylül’de piyasaya çıkan FIFA 2013 bugüne kadar 8 milyon adet kopya sattı ve firma bu satışlardan 480 milyon dolar gelir elde etti. Aynı dönemde satışa çıkan PES ise sadece 1 milyon kopya sattı ve 60 milyon dolar gelir elde etti. İki oyunun da eşit sayıda platforma çıktığı düşünülürse FIFA makası çok açmış görünüyor. FIFA ile PES arasında Türkiye’nin tercihi, gayri resmi satış rakamlarına göre PES.
300 milyon dolara yaklaştı 
18 yıldır aralıksız çıkarak bir ‘franchise’ efsanesi haline dönüşen Need for Speed (NFS) serisi bugüne kadar 34 milyon adet kopya sattı. Son oyun Need for Speed Most Wanted’ın ise şimdiden Electronic Arts’a’e 300 milyon dolar gelir kazandırdığı konuşuluyor.
20 günde 4 milyon
adet kopya sattı
Fransız Ubisoft’un 2007 yılından bu yana yapımcılığını üstlendiği Assassin’s Creed (AC) serisinin son oyunu AC III 30 Ekim’de piyasaya çıktı ve 20 günde toplam 4 milyon adet kopya sattı. Serinin önceki oyunlarına göre oyun mekanikleri tamamen değişen oyundan şirket 240 milyon dolar gelir elde etti. Oyunun geçen seneki serisi 8 milyon kopya satmış ve şirkete 480 milyon dolar gelir sağlamıştı.