Dünya resesyondan çıkışa başladı

Dünya resesyondan çıkışa başladı
Dünya resesyondan çıkışa başladı

Krizin başından itibaren karamsar yorumlarıyla dikkat çeken eski Fed Başkanı Greenspan ABD?nin son iki çeyrekte güçlü büyüyeceğini ancak iyileşmenin gelecek yıl bocalayabileceğini söyledi. FOTOĞRAF: AFP

Eski Fed Başkanı Greenspan, ABD'nin de son iki çeyrekte güçlü büyüyeceğini öngördü. Küresel ekonomik krizde en kötünün geride kaldığı yorumları artsa da, bazı ekonomistler halen çift dipli bir riskin sürdüğüne dikkat çekiyor

İSTANBUL - Gelen her olumlu veri toparlanmanın işareti olurken, kötü veriler moralleri bozuyor. Dünyanın gelişmiş ekonomileri de bir yandan durgunluktan çıkmaya başladı. Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya ikinci çeyrekte yüzde 0.3 büyüdü ve resmen durgunluktan çıktı.
Avrupa’nın bir diğer büyük ekonomisi Fransa’da da ekonomi  yüzde 0.3 büyüyerek düzlüğe çıktı. Avro’yu kullanan 16 ülkenin oluşturduğu Avro Bölgesi ekonomisi de ikinci çeyrekte durgunluktan çıkmanın eşiğine geldi. Bölge ekonomisi ikinci çeyrekte önceki çeyreğe göre beklenti doğrultusunda yüzde 0.1 daraldı.

Dünya köşeyi dönüyor mu?
Avrupa’da bu gelişmeler yaşanırken bir diğer iyi haber de dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip olan Japonya’dan geldi. Japon ekonomisi ikinci çeyrekte, bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.9 büyüyerek, durgunluktan çıktı. Japonya durgunluktan çıkan üçüncü G7 ülkesi oldu. Krizin başkenti ABD ve İngiltere ikinci çeyrekte daralmaya devam etti. Eski Fed Başkanı Alan Greenspan, ABD ekonomisinin yılın son iki çeyreğinde muhtemelen güçlü bir büyüme göstereceğini ancak iyileşmenin gelecek yıl bocalayabileceğini söyledi. Brezilya’dan dünya ekonomisine ilişkin umut veren açıklamalar geldi. Brezilya Merkez Bankası Başkanı Henrique Meirelles dünya ekonomisinin köşeyi dönüyor olabileceğini belirtti. Dünyanın çeşitli bölgelerinde henüz sağlam bir büyüme eğilimi görülmediğini söyleyen Meirelles, yine de dünya ekonomisinin kademeli iyileşme noktasına erişiyor olabileceğini ifade etti.

Almanya’da ihracat artıyor
Almanya’da ihracat hızla artıyor. Avrupa’nın en büyük ekonomileri Almanya ve Fransa, bir yıl sonra resesyondan çıktı. Almanya ve Fransa ekonomileri nisan ve haziran aylarını kapsayan üç aylık dönemde binde üç oranında büyüme kaydetti. Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Christine Lagarde, “Rakamlar çok şaşırtıcı. Dört çeyrek küçülmeden sonra büyümeye geçtik” dedi. Birçok uzman, iki ülkenin de resesyondan bu kadar erken çıkmasını beklemiyordu. Avro kullanan ülkeleri kapsayan euro bölgesi büyüme rakamlarının da bu aralar çıklanması bekleniyor.
Fransa ve Almanya ekonomileri en son büyümeyi 2008 yılının ilk çeyreğinde kaydetmişti. Bu arada Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da bu yılın ilk üç ayında yüzde 3.8 oranında bir daralma yaşandı.

Tüketiciyle çıktılar
Haziran ayında Almanya’nın ihracatı son üç yılın en hızlı artışını göstererek yüzde 7 oranında arttı. Alman Federal İstatistik Dairesi, tekrar büyümeye geçilmesinde kamu harcamaları ve halkın tüketime yönelmesinin etkili olduğunu duyurdu. Fransa ekonomisi ise yılın ilk çeyreğinde yüzde 1.1 oranında küçülmüştü.
Ekonomi ve Maliye Bakanı Christine Lagarde, resesyondan (durgunluktan) güçlü ihracat performansı ve tüketici harcamaları sayesinde çıktıklarını söyledi.
Resmi rakamlar, yılın ikinci çeyreğinde tüketici harcamalarının binde dört oranında arttığına işaret ediyor. Bakan Lagarde, hükümetin halkı arabalarını yenilemeye özendirme programı ve düşük fiyatların tüketimi artırdığını belirtti. Christine Lagarde, dış ticaretin gayri safi yurt içi hasılaya binde 9’la önemli katkıda bulunduğunu vurguladı. (bbc)