'Dünya sergisi'nden Türkiye'ye altın

21. yüzyılın ilk 'dünya sergisi'nin yapıldığı Japonya'da en fazla ilgi gören pavyonlardan biri olan Türkiye pavyonu başarısını 'altın madalya' ile perçinledi. Sergiyi gezen altı kişiden biri Türk pavyonuna uğradı.

ANKARA - 21. yüzyılın ilk 'dünya sergisi'nin yapıldığı Japonya'da en fazla ilgi gören pavyonlardan biri olan Türkiye pavyonu başarısını 'altın madalya' ile perçinledi. Sergiyi gezen altı kişiden biri Türk pavyonuna uğradı.
Japon İmparatoru ve kraliyet ailesi tarafından görkemli bir törenle 24 Mart 2005 tarihinde açılan Aichi EXPO 2005 Dünya Sergisi, haziran başına kadar yaklaşık 6 milyon kişi tarafından ziyaret edildi. Türkiye pavyonuna da 1 milyon ziyaretçi geldi.
Dışişleri Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, daha önce 1992 yılında İspanya'daki, 1998 yılında Portekiz'de, 2000'de Almanya'daki sergilere katılan Türkiye, yükselen başarı grafiğini altın madalya ile doruğa çıkardı. Japonya'nın Aichi eyaletinin Nagoya kentindeki 121 ülkenin katıldığı sergi 25 Eylül 2005 tarihine kadar sürecek.
Yunanistan'ı geçtik
Yaklaşık 6 milyon kişinin gezdiği sergide bugüne kadar Türkiye pavyonunu 1 milyon kişi ziyaret etti. Sergi kapsamında organizatör kuruluş tarafından 22 mayısta kullandıkları modül sayısına göre üç kategoride yapılan 'en başarılı' pavyon yarışması da sonuçlandı. 1.5-3 modül kullanan ülkeler arasında yapılan değerlendirmede altın madalyayı Türkiye alırken ikinciliği Meksika, üçüncülüğü Yunanistan aldı. Türkiye pavyonunu ziyaret edenler arasında Yunanistan Parlamentosu Başkanı Beuakis de yer aldı.