Dünya Türkiye'yi övdü

Dünya Bankası Baş Ekonomisti Aristomene Varoudakis, Türkiye'nin, Avrupa Birliği'ne (AB) girecek aşamaya geldiğinde, başta Romanya ve Bulgaristan olmak üzere...

ANKARA - Dünya Bankası Baş Ekonomisti Aristomene Varoudakis, Türkiye'nin, Avrupa Birliği'ne (AB) girecek aşamaya geldiğinde, başta Romanya ve Bulgaristan olmak üzere, birçok AB ülkesinden çok daha iyi bir ekonomik gelişmişliğe sahip olacağını söyledi.
Varoudakis, Türkiye'nin, ekonomik potansiyelinin büyük olduğunu ve bu potansiyelin ileriki yıllarda daha çok ortaya çıkacağını vurguladı. Bugün bile Romanya ve Bulgaristan'a karşı bazı alanlarda ekonomik üstünlükleri olduğunu vurgulayan Varoudakis, bunun için Türkiye'nin, yapısal reformları gerçekleştirerek, sürdürülebilir büyüme sağlaması gerektiğini kaydetti.
Türkiye ekonomisinde bazı zayıflıkların bulunduğunu da vurgulayan Varoudakis, "Sürdürülebilir bir ekonomik büyümenin sağlanması, istihdamı artırma, sürdürülebilir bir cari işlemler açığı gibi konular Türkiye ekonomisinin zayıf noktalarını oluşturuyor" dedi. Türkiye'deki işsizliğe de dikkat çeken Aristomene Varoudakis, Türk şirketlerinin, rekabet güçlerini koruyabilmek için yeterli istihdam yaratamadıklarını öne sürdü. İşsizliğe çözüm olarak istihdam üzerindeki vergi yükünün azaltılması gerektiğini de vurgulayan Varoudakis, bunun aynı zamanda kayıt dışını önleyip sosyal güvenlik finansmanına olumlu katkı sağlayacağını belirtti.