Dünya Uzanların çimento fabrikalarını konuşacak

İspanya'nın Barcelona kentinde 16 Eylül 2005'te düzenlenecek ve dünyanın en büyük çimento üreticilerinin katılacağı Cemtech Barcelona adlı toplantının en önemli konularından biri de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) satacağı Uzanlara ait çimento fabrikaları olacak.

İSTANBUL - İspanya'nın Barcelona kentinde 16 Eylül 2005'te düzenlenecek ve dünyanın en büyük çimento üreticilerinin katılacağı Cemtech Barcelona adlı toplantının en önemli konularından biri de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) satacağı Uzanlara ait çimento fabrikaları olacak. Yılda bir kez düzenlenen Cemtech toplantılarının sabahki açılışından hemen sonra o yıl dünya çimento dünyasında en çok ilgi toplayan konu gündem maddesi oluyor ve bu konu hakkında bilgilendirici konuşmalar yapılıyor.
Bu yıl Barcelona'da Türkiye'nin çimento üretim kapasitesinin yüzde 12'sini oluşturan dokuz çimento fabrikasıyla bir öğütme tesisinin satışı önemli gündem maddelerinden birisi. Türkiye'yi önemli bir üretim üssü olarak gören dünya çimento devleri, halen incelemekte oldukları bu fabrikalarla ilgili son bilgiyi konuşmayı yapacak olan Garanti Yatırım İcra Kurulu Başkanı Metin Ar'dan alacak. Ar, 'Türk Çimento Pazarı ve Rumeli Grubu Fabrikaları' konulu bir konuşma yapacak.
Uzanlara ait çimento fabrikalarının talipli adayları arasında Italcementi, Lafarge, Vicat, Heidelberg, Cementir, Titan gibi dünya devlerinin olduğu belirtiliyor. TMSF, toplam 433 milyon dolar muhammen bedel belirlediği fabrikalar için dünya devleri bilgi odasına girmeye başladı. Bu arada fabrika ziyaretleri de başladı. Bu süreç 20 Eylül'e kadar devam edecek ve şirketler ihale dokümanlarını, yazılı tekliflerini 30 Eylül'e kadar TMSF'ye verecekler. 10 ile 20 Ekim arasında yapılacak ihaleler öncesinde sabah tüm talipler TMSF binasına gelecek. TMSF'nin ilgili satış komisyonu teklif zarflarını açtıktan sonra en az üç, en çok da beş teklif sahibini açık artırma için salona davet edecek. Ancak dördüncü ve beşinci teklifin birinci teklifin yüzde 70'inden az olması halinde açık artırmaya yalnızca üç teklif sahibi girecek.
'Çok iyi fiyatlar çıkacak'
Uzanların TMSF tarafından el konulan fabrikaları Marmara Bölgesi'nde çimento üretim kapasitesinin yüzde 6'sını, İç Anadolu'da yüzde 10'unu, Karadeniz'de yüzde 25'ini, Güneydoğu Anadolu'da yüzde 49'unu, Doğu Anadolu'da ise yüzde 22'sini oluşturuyor.
Garanti Yatırım İcra Kurulu Başkanı Metin Ar, bu düzenlemenin zarflardan çıkacak ve pazarlığa esas teşkil edecek tekliflerin yüksek olmasının sağlamak için yapıldığını belirterek şunları söyledi: "Bu nedenle herkes ilk üçe girmek için çalışacak. İhalelerde Türkiye'nin çimento üretim kapasitesinin yüzde 12'si satılıyor. Dev şirketlerin de talip olduğu göz önünde bulundurulursa çok iyi fiyatların ortaya çıkacağını düşünüyoruz. Açık artırmaların da işte bu nedenle yüksek bir rakamdan başlamasını istiyoruz."
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk de satıştan büyük gelir beklediklerini belirterek şunları söylüyor: "Hem yerli, hem de yabancı çimento üreticilerinin fabrikalara büyük ilgi gösterdiğini görüyoruz. Fiyatların tahminlerin çok üzerinde bir yerde oluşacağına inanıyorum. Türkiye çimento sektöründe hem iç pazar, hem de bir ihracat üssü olarak önemli bir ülke. Bu satışlar sektörde ciddi bir konsolidasyonu da beraberinde getirecek. O nedenle herkes burada olmak istiyor."
İhracatta ilk sıradayız
Türkiye, Avrupa'nın ikinci, dünyanın yedinci büyük çimento üreticisi konumunda. İhracat cephesinde ise Avrupa'da birinci, dünyada ise Tayland'dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Çimento üretiminin yüzde 21'i ihraç ediliyor. Ekonomik krizler, doğal afetler nedeniyle daralan iç talebin yarattığı sıkıntı bu sayede nispeten hafif atlatılıyor. Makroekonomik istikrarın devamı ve IMF önlemlerinin gevşetilmesiyle gündeme gelecek altyapı ve özel sektör yatırımlarının önümüzdeki yıllarda iç talebi artırması bekleniyor.
Türkiye'nin ihracattaki avantajları fabrikaların nispeten yeni olması, yüksek kapasite, ucuz üretim maliyetleri ve büyük pazarlara yakınlığı. Özellikle Türkiye'nin en büyük ihraç pazarı olan Irak'ta şu an çimento üretimi yok. Bu da Irak'ı Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki çimento fabrikaları için iyi bir ihracat pazarı haline getiriyor. Bu bölgelerde de TMSF'nin el koyduğu Uzanlara ait Gaziantep, Şanlıurfa, Van ve Ergani fabrikaları da var.
En değerlisi Eskişehir
Lalapaşa Çimento
İhale tarihi: 10 Ekim 2005
Muhammen bedel: 61 milyon dolar

Eskişehir Çimento
İhale tarihi: 11 Ekim 2005
Muhammen bedel: 62 milyon dolar

Bartın Çimento
İhale tarihi: 12 Ekim 2005
Muhammen bedel: 22 milyon dolar

Ladik Çimento
İhale tarihi: 13 Ekim 2005
Muhammen bedel: 60 milyon dolar

Gaziantep Çimento
İhale tarihi: 14 Ekim 2005
Muhammen bedel: 47 milyon dolar

Şanlıurfa Çimento
İhale tarihi: 17 Ekim 2005
Muhammen bedel: 56 milyon dolar

Ergani Çimento
İhale tarihi: 18 Ekim 2005
Muhammen bedel: 53 milyon dolar

Van Çimento
İhale tarihi: 19 Ekim 2005
Muhammen bedel: 22 milyon dolar

Trabzon Çimento
İhale tarihi: 20 Ekim 2005
Muhammen bedel: 50 milyon dolar