Dünyada 45 borsa, 32 bin şirketin değerini belirliyor

Dünya çapında faal olan 45 borsada, toplam 32 bin 315 şirketin hissesi işlem görüyor. Dünya Borsalar Federasyonu'nun mayıs ayı verilerine göre, TSX Group (Toronto Stock Exchange)...

İSTANBUL - Dünya çapında faal olan 45 borsada, toplam 32 bin 315 şirketin hissesi işlem görüyor. Dünya Borsalar Federasyonu'nun mayıs ayı verilerine göre, TSX Group (Toronto Stock Exchange), dünya borsaları arasında en fazla şirketi içinde bulunduran borsa özelliğine sahip. TSX Group Borsası'nda 3 bin 753'ü yerli, 43'ü yabancı olmak üzere toplam 3 bin 796 şirket hissesi el değiştiriyor.


Büyütmek için tıklayınız

TSX Group'u 3 bin 189 şirketle Londra Borsası izlerken, üçüncü sırada 3 bin 151 şirketle Nasdaq yer alıyor. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) ise tamamı yerli olan 311 şirketin hissesi işlem görüyor.
Malta Borsası, dünya borsaları arasında en az şirket hissesinin işlem gördüğü borsa olurken, bu borsaya sadece 13 şirket kote bulunuyor. Malta'yı 32 şirketle Mauritius Borsası, 43 şirketle de Budapeşte Borsası izliyor.
Dünyadaki 45 borsada alınıp satılan 32 binin üzerindeki şirketlerin 10 bin 512'si Amerika kıtasındaki borsalarda kote. Asya Pasifik ülkelerinde 12 bin 685, Avrupa, Afrika ve Ortadoğu borsalarında ise 9 bin 118 şirket kayıtlı bulunuyor. Bu yıl en çok Shenzhen Borsası'ndan şirket ayrıldı. Bu borsada geçen yılın mayıs ayında 540 şirketin hissesi bulunurken bu yıl 528'e geriledi.
Lüksemburg gözde
En fazla şirket girişinin yaşandığı borsa ise Lüksemburg oldu. Lüksemburg Borsası'nda, geçen yıl mayıs ayında 232 şirketin hissesi işlem görürken bu yıl mayıs ayı itibarıyla 224'ü yabancı olmak üzere toplam 261 şirket hissesi alınıp satılıyor.
Öte yandan en fazla yabancı şirket hissesinin işlem gördüğü borsa New York. Buna karşılık Lüksemburg Borsası'nda yabancı şirketlerin sayısı yerlilerin üzerinde bulunuyor. İstanbul Borsası'nda ise hiç yabancı şirket hissesi bulunmuyor. İMKB, yabancı şirket hissesi işlem görmeyen 13 borsa arasında yer alıyor.