Dünyada lider: Türk yönetici maaş zengini

29 ülkedeki üst düzey şirket yöneticileri arasında yapılan araştırmaya göre en yüksek maaş Türkiye'de görev yapan yöneticilere veriliyor. Ortalama 79 bin avro maaş alan Türk yöneticileri, Hindistan ve Rusya izliyor. ABD ise sıralamada 13'üncü oldu.

İSTANBUL - Yükselen piyasaların, şirket yöneticilerinin net gelirleri arasında dünya liginin en üst sıralarına çıktığı belirlendi. Hay Group tarafından gerçekleştiren bir araştırma, üst düzey yöneticilere ödenen net maaşlar açısından Türkiye'nin 79 bin avroluk ortalama net gelirle önde geldiğini gösterdi. Hindistan ve Rusya Türkiye'yi izlerken, dünyanın en büyük ekonomisi ABD ise ancak 13'üncü sırada.
Hay Group isimli danışmanlık şirketi araştırmayı gerçekleştirirken yöneticilerin kullanılabilir gelirlerini dikkate aldı. Bu araştırma üst düzey yöneticilerin gelirleri konusunda yükselen piyasaların dünyanın en gelişmiş ekonomilerine sahip ülkeleri geride bırakarak en üst sıralara tırmandığını ortaya koydu. Kullanılabilir gelirlerinin dikkate alındığı araştırmaya göre, Türkiye'de üst düzey yöneticilerin ortalama net maaşı 79 bin avroyu buluyor.
ABD 13'üncü olabildi
İkinci sırada yer alan Hindistan'da ortalama net maaş 77 bin 700 avroya yaklaşıyor. Ortalama net maaş, üçüncü olan Rusya'da ise 77 bin 355 avro düzeyinde seyrediyor. Maaşların en yüksek olduğu beş ülke arasında sadece bir Batılı ülke yer alıyor. Sıralamada dördüncü olan İsviçre'de ortalama net maaşlar 76 bin 913 avro olarak hesaplandı. Buna karşın, dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD, Hay sıralamasında 13'üncü oldu. ABD'deki üst düzey yöneticiler ancak 61 bin 196 avro alıyor.
Japonya 69 bin 634 avroyla dokuzuncu olurken İngiltere, 46 bin 809 avroyla 23'üncü sırada. Araştırma, yükselen büyük ekonomilerden Çin'de üst düzey yönetici maaşlarının nispeten düşük olduğunu, 42 bin avro düzeyinde kaldığını gösterdi.
Yetenekli isimler için cazip pazar
Bu arada, Hay grubunun bu konudaki raporunu hazırlayan Frost, İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times'ta yayımlanan açıklamalarında "Hindistan, Türkiye, Brezilya ve Doğu Avrupa gibi yükselen ekonomilerdeki hızlı büyüme, yetenekli üst düzey yöneticiler için görülmemiş bir talep yarattı" diye konuştu. Söz konusu bulguların yükselen ekonomilerin rekabetiyle karşı karşıya kalan ve Avrupa ve ABD'deki şirketlerin açısından taşıdığı öneme işaret eden Frost, "Yükselen ekonomiler, yöneticilere eski dünyaya göre çok daha yüksek kullanılabilir gelir sağlıyor. Bunun da bu yerleri, yetenekli üst düzey yöneticiler için çekici hale getirmesi beklenebilir" yorumunu yaptı.