Dünyadaki Zuma'ların yarısı Doğuş'un

Dünyadaki Zuma'ların yarısı Doğuş'un
Dünyadaki Zuma'ların yarısı Doğuş'un
Doğuş Grubu yeme-içme-eğlence sektöründe hızla büyüyor. Şirket, Doors Group atağından sonra şimdi de lüks Japon mutfağının hakim olduğu dünyadaki tüm Zuma restoranlarına yüzde 50 ortak oldu.


Yeme-içme sektörüne hızlı bir giriş yapan Doğuş Holding, bu alandaki yatırımlarını artırıyor. En son İstanbul Doors Group’un yüzde 74 hissesini alan Doğuş Grubu’nun patronu Ferit Şahenk, şimdi de dünyaca ünlü Zuma restoranlarına ortak oldu. Doğuş Grubu iştiraki olarak eğlence, yeme-içme sektöründe faaliyet göstermek üzere 2012 yılında kurulan D.ream, Zuma ve Roka gibi markalarıyla tanınan, halen 6 ülkede faaliyetlerine devam eden uluslararası Azumi Group ile yüzde 50 ortak olduğunu açıkladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, bu ortaklık sonrasında güçlerini birleştiren D.ream ve Azumi Group, Zuma ve Roka restoranlarını yeni uluslararası pazarlara açmak, yeni marka ve konseptler geliştirmek üzere işbirliği yapacaklar. D.ream’in ayrıca uluslararası markaları Türkiye ’ye getirip Türk turizmine hizmet etmeye devam edeceği belirtiliyor.

CEO’lar müdavimi
İstanbul’da da bir restoranı bulunan Zuma’nın, Türkiye’deki işletmeciliğini Doors Grup yapıyor. 2008 yılında Ortaköy’de açılan Zuma, farklı Uzakdoğu konseptiyle dikkat çekiyor. Aperatif için lounge katı, yemek için suşi bar, robata grill ve açık mutfağın olduğu ana salondan oluşuyor. Yazın, Boğaz manzarasına açılan restoranın müşterileri arasında ağırlıklı olarak CEO’lar, sosyetik ünlüler ve yabancı işadamları yer alıyor. Modern Japon mutfağının hakim olduğu Zuma, dünyada 6 farklı kentte bulunuyor ve kendi segmentinin en lüks restoranı olarak biliniyor. Zuma, İngiliz şef Rainer Becker’in Tokyo’da yaşadığı yıllardan esinlenerek yarattığı lüks Japon konseptiyle ortakları Arjun Waney ve Divia Lavani ile birlikte 2002’de Londra’da açıldı.

3.5 milyon müşterisi var
Ağustos ayında Kahve Dünyası’na hissedar olan Doğuş Holding, lüks restoran zinciri İstanbul Doors Grup’un satışta olan hisseleri için teklif vererek, gıda alanındaki yatırımlarına hız vermişti. Doğuş, 20 marka ile 3.5 milyon kişiye hizmet veren Istanbul Doors Grup’un yüzde 74 hissesini satın almıştı. Bünyesinde Vogue, Gina, Zuma, Da Mario, Anjelique gibi 18 markayı barındıran ve Türkiye’nin dışında İngiltere , Rusya ve Azerbaycan’ı da içeren 40 lokasyonda faaliyet gösteren İstanbul Doors Group, 1993 yılında İstanbul’un ilk İtalyan restoranı Da Mario’yu açarak sektöre adım attı. Hisseleri Levent, Rıza, Bülent Büyükuğur kardeşler ve Berk Ekşioğlu’na ait olan İstanbul Doors Group, 2011 yılında Tom Aikens Group’u bünyesine kattı ve London Doors’u kurdu. Geçen yılı 120 milyon liralık ciro ile kapatan grup, 1300 kişiye istihdam yaratıyor. Grubun restoranlarında yılda 3.5 milyon kişiye hizmet veriliyor.

bigPara.com