'Dünya'dan AB desteği

Dünya Bankası'nın, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyelik sürecinde bazı stratejiler geliştirmek ve kaynaklarını bu önceliklere göre yöneltmek isteğini ekonomi yönetimine ilettiği öğrenildi.

ANKARA - Dünya Bankası'nın, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyelik sürecinde bazı stratejiler geliştirmek ve kaynaklarını bu önceliklere göre yöneltmek isteğini ekonomi yönetimine ilettiği öğrenildi.
Banka, Ülke Ekonomik Raporu (Country Economic Memorandum) hazırlıklarına başladı. Raporun, bundan sonraki Ülke Yardım Stratejilerine baz teşkil edebileceği kaydediliyor. Ekonomi yönetimi ile bir araya gelen Dünya Bankası yetkililerinin, daha önce de 8 AB adayı ülkede çalışma yaptıkları ve bu alanda uzmanlaştıkları belirtilerek, Türkiye ile de işbirliği istedikleri öğrenildi. Bankanın, özellikle AB'ye uyum sürecinin büyümeyi olumsuz etkilememesi için çalışmalar yapmak istediğini ilettiği, tam üyelik sürecinde AB tarafından fonlanan alanlar dışındakilere kredi desteği verebileceği belirtiliyor. Bankanın, ekonomi yönetimine, "AB'ye uyum kapsamında çevre alanında yapılacak yatırımlar için hangi zamanın uygun olacağını söyleyin, kaynaklarımızı buna göre kullandıralım" önerisi getirdiği de aktarılıyor. Dünya Bankası'nın işbirliği istediği
alanların, kamu yönetimi reformu, harcama konusundaki yapısal reformlar, sosyal güvenlik reformu, tarım, enerji ile kırsal kalkınma gibi alanları içine aldığı belirtiliyor. Konuyla ilgili ön görüşmelerin devam ettiği, ancak henüz bir karara varılmadığı vurgulanıyor.