Dünya'dan elektriğe 280 milyon avro

Dünya Bankası, 'Elektrik Üretiminin Rehabilitasyonu ve Yeniden Yapılanması Projesi' kapsamında kullanılmak üzere Türkiye'ye 280 milyon avro (yaklaşık 350 milyon dolar) tutarında kredi açtı.

ANKARA - Dünya Bankası, 'Elektrik Üretiminin Rehabilitasyonu ve Yeniden Yapılanması Projesi' kapsamında kullanılmak üzere Türkiye'ye 280 milyon avro (yaklaşık 350 milyon dolar) tutarında kredi açtı.
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, kredi anlaşmasının imzalanması dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin 2008-2010 arasında potansiyel bir elektrik sıkıntısıyla karşı karşıya olduğunu" belirtti. Vorkink, kredinin "bu konudaki riski azaltacağını ve Türkiye'nin özel sektör ve konut ihtiyaçlarını karşılayacak enerjinin sağlanmasına yardımcı olacağını" söyledi. Açıklamada, Dünya Bankası'ndan devlet garantisi altında Elektrik Üretim A.Ş.'ye (EÜAŞ) verilecek kredinin, 2010'a dek sürecek enerji reformunda enerji arzındaki sıkıntı riskinin azaltılması ve EÜAŞ'ın işlettiği devlete ait elektrik üretim sektörünün anonim şirketler halinde yeniden yapılandırılarak özelleştirilme süreci için hazırlanmasını hedeflediği duyuruldu. Kredi, bu amaçla Afşin Elbistan A Santralının rehabilitasyonu ve EÜAŞ'ın mali bakımdan güçlendirilmesinde kullanılacak.