'Dünya'dan tam destek

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, "Doğu Bloku'nun dağılmasının ardından, Doğu ve Orta Avrupa ülkelerinin yaşadığı gibi Türkiye, 'tarihi bir dönüşüm' noktasında bulunuyor, AB ile 2005'te yeni bir hayata adım atacak" dedi.

ANKARA - Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, "Doğu Bloku'nun dağılmasının ardından, Doğu ve Orta Avrupa ülkelerinin yaşadığı gibi Türkiye, 'tarihi bir dönüşüm' noktasında bulunuyor, AB ile 2005'te yeni bir hayata adım atacak" dedi.
Vorkink, mevcut potansiyeliyle, Türkiye'nin, AB ile müzakere süreci sonunda, gelişmekte olan bir ülkeden, 'gelişmiş ülke' konumuna geleceğini kaydetti. Bazı AB yetkililerinin, Türkiye'nin zayıf ekonomiye sahip olduğunu, uyumda zorluk çekeceğini" belirttiklerini hatırlatan Vorkink, "Bu yanlış. Türkiye, birçok AB üyesi ve aday ülkeden daha canlı ekonomiye sahip" diyerek Vorkink, şöyle devam etti:
'Türkiye tam üye olur'
"Türkiye ekonomisi, AB ortalamasının 35 kat fazlası bir ekonomik büyüme hızına sahip. Türkiye'nin AB ile müzakerelere başlamasının ardından, 10 yıllık süreçte gelir düzeyinin, yüzde 50-60 oranında artacağına inanıyorum."
Bu arada 'Müzakerelerin ucunun açık olması, Türkiye'nin AB'ye üyelik şansını azaltmaz' diyen Vorkink, bu sürecin diğer aday ülkelere de uygulanacağını söyledi. Vorkink, şöyle konuştu: "Diğer AB'ye katılan ülkelerdeki tecrübelerime göre, AB tamamıyla performansa dikkat eder"
Türkiye'nin, müzakere süreci sonunda AB'ye tam üye olacağına inandığını belirten Vorkink, "Eski Türkiye konusunda kaygılar vardı, şimdi Türkiye çok önemli yol kat etti. Bugünkü Türkiye, birçok AB'ye aday ülkeden çok daha iyi bir konumda" şeklinde konuştu.
Dünya Bankası'nın, AB sürecinde, Türkiye'ye en çok yardım edecek kurum olacağına işaret eden Andrew Vorkink, banka ve AB'nin amaçlarının paralel olduğunu kaydetti. Vorkink, müzakere sürecinde, banka ile AB arasındaki ilişkiler konusunda da şu bilgiyi verdi; "Türkiye ekonomisi konusunda, AB Komisyonu ile çalışacağız. AB'ye analiz, diğer aday ülkelerle kıyaslama, yapısal reformlara ilişkin değerlendirmelerimizi sunacağız. Müzakere sürecinde, Türk kurumlarına, AB'nin yapısal fonlarından daha çok mali yardım alabilmesi için teknik yardımda bulunacağız.
'AB'yi davet ettik'
AB'den, Türkiye'ye çeşitli uzmanlar getirterek, Türkiye'nin AB'ye uyum sürecini destekleyici, güçlendirici faaliyetlerde bulunacaklarını anlatan Vorkink, AB üyesi ülkelerin yetkililerini, en iyi örneklerini anlatmaları için Türkiye'ye davet ettiklerini açıkladı.
Andrew Vorkink, yeni yılda, Stratejik Planlama, Bütçe Süreci, Kamu Yönetimi Reformu gibi konularda AB uzmanlarını getirteceklerini, Bilgi Ekonomisi Forumu düzenleyeceklerini kaydetti.
Vorkink AB uzmanı
Güney Orta Avrupa ülkelerinin Avrupa Birliği'ne (AB) uyum sürecine katkıda bulunan Andrew Vorkink, Türkiye'ye gelmeden önce, bankanın Güney Avrupa sorumlusu makamında, Bulgaristan ve Romanya ile Hırvatistan'dan sorumlu ülke direktörü olarak çalıştı.
Vorkink, Türkiye'ye atanmadan önce, Avrupa ve Orta Asya Bölgesi, Güney Orta Avrupa Ülke Birimi direktörü olarak görev yapıyordu. Vorkink, Güney Avrupa ülkelerinin AB'ye uyum sürecinde yaptığı etkili çalışmalarıyla tanınıyor.