'Dünyanın en büyük 200 şirketi arasına giriyoruz'

Koç Holding İcra Kurulu Başkanı Bülend Özaydınlı, Yapı Kredi Bankası, Tansaş ve Tüpraş satın almalarıyla Koç Topluluğu'nun yıllık kombine cirosunun 42 milyar dolar...

İSTANBUL - Koç Holding İcra Kurulu Başkanı Bülend Özaydınlı, Yapı Kredi Bankası, Tansaş ve Tüpraş satın almalarıyla Koç Topluluğu'nun yıllık kombine cirosunun 42 milyar dolar, konsolide cirosunun 30 milyar dolarlara geleceğini, 62 bin çalışan sayısının ise 82 bini aşacağını vurguladı. Özaydınlı, "Bu verileri ekonomik kriz öncesi rakamlarımız ile karşılaştırdığımızda kârlılık ve satışlarımızın yaklaşık 4.5 katına çıkmış olacağını ve bu kez dünyanın en büyük 200 şirketi arasına gireceğimizi gurur ile ifade etmek isterim" diye konuştu.
Koç Topluluğunun ana hedefinin yılda ortalama yüzde 14 büyüyerek Avrupa'nın lider şirketleri arasında yer almak olduğunu söyleyen Özaydınlı, "2003-2004 hedefimizi fazlası ile gerçekleştirdik. Konsolide ciromuz TL bazında iki yılda toplam yüzde 50 arttı" dedi.
Koç Topluluğu kurucusu merhum Vehbi Koç'un 'Devletim ve ülkem varsa ben de varım' sözünün sık sık dile getirildiği Koç Topluluğu'nun bilgilendirme toplantısında konuşan Bülend Özaydınlı, Tüpraş ihalesinde Shell'le verdikleri 4.14 milyar dolarlık rakama ilişkin olarak, "Bu rakamın finansmanının ne şekilde yapılacağı konusunda, arkadaşlarımız hızlı bir çalışma içinde ve yakın bir tarihte finansman konusu da açıklığa kavuşmuş olacaktır" dedi.
İhaleye katılandan teklif
Özaydınlı, ihale sonrasında Tüpraş'a ilişkin ortaklık teklifleri konusundaki soruya ise şu yanıtı verdi: "Bu alım, daha doğrusu ihalenin tamamlanmasının hemen ardından ortaklık tekliflerinin gelmiş olması bizi çok mutlu etti. Çünkü, demek ki verdiğimiz değer doğru bir değerdir ki ihalenin arkasından bu ortaklık teklifleri gelmektedir. Bu ortaklık teklifi tabii ki dikkatle değerlendirilecektir."
Toplantı sonrasında gazetecilerle sohbeti sırasında Özaydınlı, Tüpraş'ta ortaklık teklifi getiren şirketler içinde Tüpraş ihalesine katılanların da olduğunu açıkladı.
Özaydınlı, Tüpraş için verdikleri teklifin 'yüksek' olduğuna ilişkin yorumlara katılmadığını belirterek, "Gerek Türkiye'ye, gerekse de bu sektöre ve Tüpraş'ın geleceğine olan inancımız ile şirketin bugünkü piyasa değerinin üzerinde olan bir fiyatla bu teklifi verdik" dedi.
Özaydınlı, grubun stratejileri ve son satın almaları konusunda şu değerlendirmelerde bulundu;
ERDEMİR'İ DÜŞÜNECEĞİZ: Stratejik planımız, statik bir plan değildir. Dolayısıyla (yeni satın almalara bir nokta konmuştur) diye bir durum söz konusu değil. Erdemir bildiğiniz gibi ilgi duyduğumuz projelerden. Önümüzdeki günlerde ihalesine girip girmeme konusunu değerlendireceğiz.
NEDEN SHELL?: Shell ile ortaklığın sorulması üzerine Özaydınlı, Shell'in sektöründe dünyanın en büyük şirketleri arasında olduğunu, dolayısıyla böyle büyük bir ihalede birlikte olmanın doğal olduğunu söyledi. Özaydınlı, "Onların teknolojik gücü ve know-how'u, bizim Türkiye pazarındaki deneyimimiz var. En önemlisi de (Shell) petrolü satın alma potansiyelidir. Shell'in bu büyüklüğünden tabii yararlanmak isteyeceğiz.
VEHBİ KOÇ ETKİLİ OLDU: Bir gazetecinin "Konuşmanızda Vehbi Koç'un 'Devletim ve ülkem var oldukça ben de varım' sözünün altını çizdiniz. Tüpraş'ın değerinin bu noktaya çıkmasında bu sözün etkisi oldu mu?" sorusuna "Evet değerin bu noktaya çıkmasında, bu noktadaki duyarlılığımızın etkisi oldu" karşılığını verdi.
TELKİN YAPILMADI: "Kamuoyundan, belki hükümetten 'Birini de sizin almanız lazım' şeklinde telkin geldi mi?" sorusunu Özaydınlı şöyle yanıtladı: "Ekonomik değerlendirmeleri telkinlerle yapmamız beklenemez. Bu tür telkinler kamuoyuna tercüman olan sizler tarafından yapılmıştır. Bunlar bizi ancak teşvik etmiştir. 'Ne pahasına olursa olsun alacaksınız' şeklinde bir telkinle hareket etmemiz bizden beklenmemeli."
SENDİKALARLA İLİŞKİMİZ İYİDİR: Özaydınlı, Petrol-İş'in açtığı davayı hatırlatan bir gazetecinin, "Çalışanların eylemi ihaleden sonra kesildi. Çalışanlarla irtibatınız oldu mu?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Şu anda 62 bin çalışan var. Çalışanların önemli kısmı da sendikalı... Geçmişimize bakıldığında sendikalarla gayet uyumlu çalıştığımız görülür. Hatta sendikaları işyerlerimize ilk sokan işveren olarak da sendikalarca iyi bilinen bir unvanımız var. Koç ailesine katılacak yeni çalışanların bizim bu geçmişimizi iyi bilerek değerlendirme yapacaklarını düşünüyoruz."
TÜPRAŞ'IN MİSYONU: "Tüpraş Türkiye'de değil, Akdeniz'de önemli bir oyuncu olmalıdır. Böyle bir misyonu üstlenmelidir. Bu misyonu üstlenmesinde hissedar olarak üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz" diyen Özaydınlı, Koç Grubu'nun tüm şirketlerine sektörlerinde lider olma hedefi verdiğini dile getirdi.
PERAKENDEDE LİDERİZ: Migros ve Tansaş'ın bir araya gelmesiyle toplam 3.13 milyar dolarlık ciroya ulaşılacağını belirten Özaydınlı, "Sektörde liderliğin, iddialı yabancı şirketlerin arasından sıyrılarak, bir Türk şirketi olan Migros tarafından sağlanmasından ayrıca gurur duymamız gerekir diye düşünüyoruz" dedi.
TÜRK TELEKOM OLMAYINCA TÜPRAŞ'LA İLGİLENDİK: Özaydınlı, Tüpraş'ın ilk ihalesine neden katılmadıkları sorusu üzerine, "O tarihte önceliğimiz, tarihi itibarıyla da Türk Telekom'du. Bütün dikkatimizi ve ağırlığımızı Telekom'a vermiştik. O dönemde olumlu sonuç alamadığımız için, ikinci fırsat olan Tüpraş ihalesine girdik" yanıtını verdi.
TÜRK ŞİRKETLERİ DEĞERLENDİ: Tüpraş dahil bugüne kadar yapılan tüm özelleştirme projelerinde en büyük kazancı Türkiye'nin elde ettiğini düşündüklerini ifade eden Özaydınlı, "Bu özelleştirmeler göstermektedir ki Türkiye ve Türk işletmeleri bugün çeşitli kriterlere göre belirlenmiş değerlerinin üzerindedir" dedi.
FORD OTOSAN'DAN YENİ PROJELER: Fiat'ın Ferrari, Maserati, Alfa Romeo ve Fiat markalarının Tofaş şemsiyesi altına girdiğini kaydeden Özaydınlı, "Ford Otosan'ın 6 aylık ihracatı yüzde 60 artarak 1.2 milyar dolara ulaştı. Şirket yeni atılımlar sağlayacak projeleri geliştiriyor" dedi.
OYAK'A YANIT: Geçen haftaOyak Grubu'nun Koç ve Sabancı ile kendi finansal sonuçlarını karşılaştırdığı verilere atıfta bulunan Özaydınlı isim vermeden şu yorumu yaptı: "Bu konuda referans olmak gurur verdi. Ancak kıyaslamaların uluslararası standartlarda yapılması ve elmayla armudun karşılaştırılmaması, kamunun doğru bilgilendirilmesi açısından önemli."
OFER HİSSESİNİ ALMAYIZ: Özaydınlı, Sami Ofer'in Tüpraş'taki yüzde 14 hissesini alıp almayacakları yönündeki soruyu da, böyle bir niyetleri olmadığını söyledi.
Koç Grubu Enerji Grup Başkanı Erol Memioğlu ise Tüpraş'ın özelleştirilmesinin ardından kurulacak şirkette 3 yıl Koç Holding'in payının yüzde 51 olacağını, kalan yüzde 49'luk payın ise değişebileceğini ifade etti.
Sektörün cazibesi fiyat yükseltti
Dünyada petrol ürünlerine olan talebin yüksekliği ve rafineri sıkıntısının bulunması, komşu ülkelerin petrol üreticisi olması, Türkiye'de petrol pazarının büyümesinin Tüpraş'ın stratejik ve ekonomik önemini artıran faktörler olduğunu, ayrıca, Akdeniz rafinerilerine göre Tüpraş'ın ucuz hammaddeye yakınlığı ve yatırım planları nedeniyle bölgedeki ileri teknolojiyle işletilen rafinerilerden biri olmasının kararlarında etkili olduğunu belirten Özaydınlı, şunları söyledi:
"Gerek Türkiye'ye, gerekse sektöre ve Tüpraş'ın geleceğine inancımız ile şirketin bugünkü piyasa değerinin üzerinde bir fiyatla bu teklifi verdik. Bunu yaparken Türkiye'nin en köklü sanayi geçmişi olan kuruluşlarından biri olarak şirketin performansını geliştirmeyi ve değerini çok daha yukarı çıkarmayı planladık. Şirket bünyesindeki, bu sektörle özdeşleşmiş deneyimli insan kaynaklarını en önemli varlıklardan biri olarak görüyoruz.
İhale sonunda da belirttiğimiz gibi Tüpraş çalışanlarının, Koç Grubu'na katılmaktan memnuniyet duyacaklarına inanıyoruz."
YKB markası değerli
Bülend Özaydınlı, Yapı Kredi'nin sektörün en köklü bankalarından bir tanesi olduğunu belirterek, "Bu markanın korunması tabii ki bu banka açısından, bizim açımızdan ve Türkiye açısından çok önemlidir diye düşünüyoruz. Bu paralelde konuyu geliştirmekteyiz. 28 Eylül'deki genel kurulda hisse devri yapılacak. Yapı Kredi Bankası ile Koçbank'ın birleştirilmesi çalışmalarının ise 2006'nın ikinci çeyreğinde tamamlanmasını hedefliyor. Yapı Kredi markasının değerini biliyoruz" dedi. Özaydınlı, YKB'nin satış fiyatına ilişkin bir soru üzerine, bankanın çok iştirakli holding benzeri yapısı olduğunu ifade ederek, "Yatırımcıya çağrı yaptığımızda ilan edileceğimiz fiyatla bankanın gerçek fiyatı da ortaya çıkacak" dedi.