Dünyanın en pahalı şehri değişti

Dünyanın en pahalı şehri değişti
Dünyanın en pahalı şehri değişti
Küresel Yaşam Maliyeti anketi, Zürich'in dünyanın en pahalı kenti olarak Tokyo'yu geride bıraktığını ortaya çıkardı

Economist dergisinin araştırma birimi Intelligence Unit’in salı günü yayımladığı Küresel Yaşam Maliyeti anketi, yükselen kurun İsviçre ve Avustralya gibi ülkelerde yaşam maliyetini artırdığını ortaya koyuyor.

Yatırımcıların paralarını euro bölgesi ülkelerinden çekip, güvenli liman olarak gördükleri İsviçre frangına yöneltmeleri sonrasında Zürich, en pahalı şehir konusunda geçen yıl beşinci sıradayken, bu yıl birinci sıraya yükseldi. Cenevre ise üçüncü sırada yer aldı.

Dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasında ilk 20’de Avustralya’dan beş şehrin olduğu görüldü. Sydney ve Melbourne sırasıyla yedinci ve sekizinci sırada yer aldı.

Araştırmanın editörü Jon Copestake yaptığı açıklamada, “Avustralya’daki yaşam maliyetinin artmasında, kur oranları en büyük etkiyi yarattı. Avustralya doları, ABD doları karşısında son on yılda iki kat değerlendi” dedi.

Kanada’nın Vancouver kenti, Kuzey Amerika ’nın en pahalı şehri olarak ABD’li kentleri geride bıraktı. Vancouver aynı zamanda dünyanın en pahalı 37’inci kenti de oldu.

ABD'NİN EN PAHALISI LOS ANGELES
ABD’nin en pahalı kenti Los Angeles olurken, dünyada 42’inci sırayı Şanghay ile paylaştı. New York ise dünya sıralamasında 47’inci sırada yer aldı.

Araştırmadan dünya genelinde 130 şehir birbiriyle kıyaslanırken, araştırmada gıdadan, kıyafete, kiralardan,özel okul fiyatlarına kadar 160 farklı kalemin fiyatı değerlendirildi.

EN UCUZ KENTLER ASYA'DA
Ankette Asya şehirlerinin sıralamalarda üst sıralara tırmandığı da görüldü. Diğer yandan Asya’da dünyanın en ucuz şehirlerinin yer aldığı da ortaya çıktı. Dünyanın en ucuz dört kentinden üçü Hindistan’da yer alıyor.

Pakistan’ın Karaçi kenti ise dünyanın en ucuz şehri oldu. (hurriyet.com.tr )

bigPara.com