Dünyanın endeksi düşüyor

ABD Merkez Bankası FED'in hızlı faiz artırımı yapacağına ilişkin kaygılarla yabancı yatırımcılar özellikle gelişmekte olan ülke piyasalarından çıkmaya başladı.
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - ABD Merkez Bankası FED'in hızlı faiz artırımı yapacağına ilişkin kaygılarla yabancı yatırımcılar özellikle gelişmekte olan ülke piyasalarından çıkmaya başladı. Geçen hafta başlayan ve Türkiye'yi de etkisi altına alan yabancı çıkışları tüm dünyada hisse senedi piyasalarında düşüşlere neden olurken, bu düşüş Türkiye, Brezilya, Rusya gibi gelişmekte olan ülkelere daha sert yansıdı. Dün Brezilya borsası gün içinde yüzde 0,5 değer kaybına uğrarken, Rusya yüzde 1,44, İMKB ise yüzde 1,92 geriledi. Global hareketten olumsuz etkilenen Türk mali piyasaları bu arada Türk Telekom ihalesinin iptaline ilişkin açılan davanın yaklaşan sonucu yüzünden de gergin bir bekleyiş içine girdi. Yine piyasayı tedirgin eden bir başka gelişme ise Türkiye'de kuş gribinin tespit edilmesi oldu.
Art arda yaşanan olumsuzluklar yüzünden İMKB'de endeks günü 614 puan düşüşle 31.440'tan tamamladı. Böylece son üç günde İMKB 2 bin 600 puan gerilemiş oldu. Borsanın dün ana destek seviyesi 31.200 puanda tutunmaya çalıştığına dikkat çeken bir borsacı, "Dün borsa 31.055 puana kadar geriledi. Ancak ana destekte tutunabildi. Bu seviye kırılırsa 30.200 puan gündeme gelecektir" tahmininde bulundu.
ABD verisi rahatlattı
Döviz piyasasında ise yabancıların alımları dün de sürdü. Paritenin de etkisiyle dün bir ara 1,3800 YTL'yi geçmeyi deneyen dolar ABD tüketici fiyatlarının açıklanmasının ardından bir miktar geriledi. ABD'de tüketici fiyatları aylık yüzde 1,2 ile 1980'den bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaşmasına karşın gıda ve enerji dışarda bırakıldığında çekirdek endeksin yüzde 0,1 artması olumlu algılandı. Bu veriler piyasa oyuncuları tarafından FED'in faizleri yüksetme konusunda daha az istekli olabileceği beklentisi yarattı. ABD verilerine rağmen dolar günü 0.2 YKr yükselişle 1.3720 YTL'den tamamladı.
Türk bankaları alımda
Bono piyasası ise yine en zayıf tepki veren piyasa oldu. 9 Mayıs 2007 vadeli gösterge tahvilin faizi yüzde 14,80 seviyesini korudu. Bono piyasasında büyük portföy taşıyanların Türk bankaları olduğuna dikkat çeken bir bankacı, "Yabancılardan gelen zayıf satışlar bu bankalar tarafından karşılanıyor. Bu nedenle global şoktan bono az etkilendi. Ancak Telekom ihalesi iptal edilirse faizde çıkış görebiliriz" diye konuştu.