Dünyanın gözdesi Marmaris guletlerine tersane yok

Dünyanın gözdesi Marmaris guletlerine tersane yok
Dünyanın gözdesi Marmaris guletlerine tersane yok

Bozburun'daki guletler mahalle aralarında, tarlada babadan kalma yöntemlerle inşaa ediliyor

Marmaris'in dünyaca ünlü guletleri için hazırlanan tersane projesi iki milyon lira bulunamadığından rafa kaldırıldı. Modern bir tersaneye kavuşamayan gulet ustalarının dış piyasada rekabet etmeleri çok zorMUSTAFA SARIİPEK
MUĞLA - Marmaris İlçesi Bozburun Beldesi'nde, dünyaca ünü gulet tipi teknelerin yapımı için belediye tarafından hazırlanan tersane projesi 2 milyon lira bulunamadığı için rafa kaldırıldı. Yıllardan bu yana evlerin önünde, mahalle aralarında, ya da tarlalarda inşaa edilen guletler yine yerlerinde kaldı. Üreticiler, “Teknolojiye böyle ayak uydurmak mümkün değil. Pazarı kaptırıyoruz” derken, Bozburun Belediye Başkanı Cemil Şener “Bozburun'un geleceği için tersane projesinin acilen gerçekleşmesi şart” dedi.


Babadan- dededen kalma yöntemler uygulanarak yıllardır gulet yapılan ve ünü sınırları aşan Bozburun'da, aradan geçen yıllar içerinde hiçbir şey değişmedi. Bugüne kadar tekne imalat yerlerinin tarlalardan kurtarılarak, bir düzene kavuşturulması için yapılan bütün çalışmalar sonuçsuz kaldı. Ünü dünyayı saran lüks guletlerin yapımı devam etse de, üzeri açık ve teknolojiden uzak çalışmalar tekne pazarının daralmasına neden oldu. Geçen yıl Bozburun'da, Maldiv Adaları, İtalya ve Hırvatistan ile Rusya'ya 10'un üzerinde tekne yapılırken, bu yıl tek bir tekne siparişi bile alınmadığı belirtildi. İki yıldan bu yana yapımı süren tekneler bitip teslimat yapıldıktan sonra üretim durma noktasına gelecek.


‘DÜNYA PİYASASINI ELİMİZDE TUTARIZ’
Tekne üreticisi 36 yaşındaki Hikmet Yılmaz, iç pazarda ekonomik kriz nedeniyle yaprak kımıldamadığını belirterek şunları söyledi:
“20 yıldır tekne yapıyorum. Belli bir yerimiz yok. Bize imkan sağlanmıyor. İlgi gösterilmiyor. Şimdiye kadar 25 tekneyi kendi imkanlarımla ve evimin önündeki tarlamda yaptım. 20 yıl geçti hala bir türlü tarladan kurtulamadık. Kooperatif gerekiyor. Büyük hangarlar olsa dünya piyasasını tamamen elimizde tutacağız. Geçen yıl Maldiv Adalarına 27 metre boyunda tekne yaptık. Yine Avrupa ülkelerine irili ufaklı tekneler yapmıştık. Ama artık sipariş alamıyoruz çünkü tarlada üretim pahalıya mal oluyor.”‘TEKNOLOJİ ŞART’


Tekne yapım işine 13 yaşında çıraklıkla başladığını belirten 45 yaşındaki Mehmet Uslu da, “Şimdiye kadar 3 ile 33 metre arasında küçüklü büyüklü en az 50 tekne yaptım. Aralarında okyanus geçenler var. Teknelerimizin ününü tarladan çıkardık, ama biz hala, elimizden tutan olmadığı için tarladan çıkamadık. Kendi kendimizi bitiriyoruz. Dış piyasa bitti gibi bir şey. Meşhur olduk da ne oldu? Yurt dışına tekne yapabilmek için son teknoloji şart. Nerede yapacağız bunu? Son tekneme alıcı çıkmayınca kendim kullanmaya başladım. 150 bin lira harcadım, bu parayı bile veren çıkmadı” diye konuştu.


BURASI SAYILI YERLERDEN BİRİ

Bozburun'da 7 yılda yaptığı 10 tekneyi de yurt dışına sattığını belirten Tümtur'un sahibi 61 yaşındaki Halil Tümer (yanda) ise kendilerinin teknolojiye ayak uydurmaya çalıştıklarını belirnterek şöyle konuştu:


“Artık sipariş üzerine çalışıyoruz. Tezgahta 24 metre uzunluğunda, 4 katlı lamine tekne yapımı sürüyor. Eskisi gibi kalafat, boya ve macunla uğraşmıyoruz. Teknenin dışını elyafla kaplıyoruz. İsterseniz tekneyi 5 yıl karaya çekmeyin bir şey olmaz. Altını silip tekrar devam edersiniz. Teknoloji ilerledikçe ona ayak uyduruyoruz. Ona göre kendimizi yetiştirmeye çalışıyoruz. Bunu yapamazsak piyasamızı kaybederiz. Biz teknolojiye ayak uydurmaya çalışırken, diğer yanda da hala evinin önünde tekne yapanlar var. Durumları gerçekten çok zor. Biz deniz önündeyiz. Kendi imkanlarımızla atölyemizin üstünü kapattık. Yağmurdan kurtulduk. Burası sayılı yerlerden biri. Maldiv Adaları'na ‘Leyla Sultan’ isimli teknemizi sattık. İtalya ve Hırvatistan'a kadar teknelerimiz var.”


TERSANE ŞART

Bozburun'un CHP'li yeni Belediye Başkan Cemil Şener kendisinden önceki başkanın çok güzel bir tersane projesi yaptırdığını ve tüm izinleri de almasına rağmen bir türlü yapımın gerçekleşmediğini söyledi. Başkan Şener şöyle dedi:


“270 dönümlük hazine arazisine, 2 milyon liraya mal olacak, 21 atölye ve bin teknelik çekek yerinden oluşan tam donanımlı bir tersane projesi hazır bekliyor. Guletlerin ününü duymayan kalmadı. Dünyanın hemen her ülkesine tekne satıldı. Hala İtalyan, İspanyol, Rus, İngilizler ve Hırvatlara satılan ve yapımı süren tekneler var. Önemli olan bundan sonrası. Bu sektörde daha fazla söz sahibi olmak ve modern üretime geçmek şart. Bunun için de hazır olan projenin hayata geçirilmesi gerekiyor. Tekne yapan arkadaşlara, ‘Bir kaçınız biraraya gelerek ortaklaşa bu işi yapalım, tekneler tarladan kurtulsun’ dedik. Ama kimse buna yanaşmadı. Şu an için para kazanıyorlar, ama gelecek ne olacak? Bunu herkesin düşünmesi gerekiyor.” (dha)

bigPara.com