Dünyanın gündeminde

YTL'ye geçiş uluslararası basında geniş yer buldu. AP ve Reuters gibi ajanslarla uluslararası basına taşınan operasyon birçok gazete, dergi ve haber portalında yer aldı.

ANKARA - YTL'ye geçiş uluslararası basında geniş yer buldu. AP ve Reuters gibi ajanslarla uluslararası basına taşınan operasyon birçok gazete, dergi ve haber portalında yer aldı. Haber, Avustralya'da Sydney Morning Herald, Hindistan'da Indian Times, Ortadoğu'da El Cezire televizyonu ve Gulf Daily gazetesi, İngiltere'de Financial Times, The Times ve The Guardian gazeteleriyle Economist dergisi, ABD'de New York Times ile The Boston Globe gazeteleri ve uluslararası yayın yapan International Herald Tribune'de yer alırken, başta Yahoo olmak üzere arama motorları YTL operasyonu haberlerini yayımladı.
Uluslararası basında eski Türk Lirası'nın geçmiş yıllarda yaşanan yüksek enflasyon sonucu bol sıfırlarıyla değersiz hale geldiği anlatılarak sıfır atılmasının zorunlu olduğu görüşü paylaşıldı. YTL ile Türkiye'nin bankacılık işlemleri ve dış ticaretinin de kolaylaşacağı belirtilirken, AB üyelik müzakerelerinin de başlanmasıyla enflasyonun 2005'te tek hanede kalarak sorun oluşturmayacağı kaydedildi.
Türkiye'nin son yıllarda önemli ekonomik başarılara imza attığı bildirilen haberlerde 'YTL'nin istikrarın simgesi haline geleceği' görüşü vurgulandı. İngiliz The Guardian ise, YTL'nin 'tomarla para taşıma kültürüne' son vereceğini belirten haberinde, 'dünyanın en büyük kupürlü banknotu olan 20 milyon liranın da tarihe karıştığını' duyurdu. İncirlik Hava Üssü'ndeki 'Tip of The Sword' dergisinde de kapak haberi liradan altı sıfır atılması oldu.