Dünyanın ilk '3G ödülü' Turkcell'e

Dünyanın ilk '3G ödülü' Turkcell'e
Dünyanın ilk '3G ödülü' Turkcell'e

Altın Dünya Ödülü nü Turkcell Kurumsal İletişim Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler aldı.

3G tanıtımıyla IPRA'nın 'En İyi Yeni Servis Lansmanı' kategorisinde ipi göğüsleyen Turkcell, ödül alan tek Türk şirketi oldu.
Haber: SEVDA YÜZBAŞIOĞLU - sevda.yuzbasioglu@radikal.com.tr / Arşivi

LONDRA - Turkcell 3G tanıtımı için hazırladığı kampanyayla Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği’nin (IPRA) her yıl en iyilere verdiği ‘Altın Dünya Ödülü’nü kaptı. 3G hizmetlerinin tanıtımı için düzenlediği kampanyayla ‘En İyi Yeni Servis Lansmanı’ kategorisinde ipi göğüsleyen Turkcell, IPRA’dan ödül alan tek Türk şirketi oldu. Londra’da düzenlenen ödül gecesine katılan Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, “Bu yola ilk çıktığımızda ‘ Türkiye 3G’ye hazır değil’ diyenler oldu. Bunlara kulak asmadık, inandık. 2G’ye yaptığımız yatırımın fazlasını 3G’ye yaptık. Doğru yolda olduğumuzu bu ödülle bir kez daha anladık” dedi. IPRA 2010 Altın Dünya Ödüllerine 42 ülkeden 352 şirket başvururken, 24 farklı kategoride ödül dağıtıldı. Turkcell 3G kampanyası kapsamında 3G Basın Lansman Toplantısı, 3G Partisi, 3G’li Yazı İşleri Toplantıları, 3G Beyoğlu Sokak Şenlikleri düzenlemişti. İlk 3 ayda 3G’ye geçen Turkcell müşterilerinin sayısı 3 milyona ulaşmıştı. 

2011’de rota Almanya
Turkcell’in 34 milyon kullanıcısı olduğunu ve bunların 8.1 milyonunun mobil internet kullanıcısı olduğunu belirten Koray Öztürkler, “Gelirlerimizin yüzde 20’si mobil internetten. Aylık mobil data kullanımı geçen yıla oranla yüzde 17 arttı” dedi. Öztürkler, şöyle devam etti: “81 ilde nüfusun yüzde 90’ını kapsadık. AB ’de yıllardır 3G var ama bu kapsama alanı yok.”
Geçen ay Deutsche Telekom ile anlaşarak Turkcell Europe markası ile Almanya pazarına girdiklerini ve operasyonlarına yılın ilk çeyreğinde başlama kararlılığında olduklarını hatırlatan Koray Öztürkler, “9 ülkede, 242 milyon potansiyel müşteriye hizmet verecek durumda operasyonlarımız oluşuyor. En son Almanya’daki girişimimizle Turkcell Avrupa markasını bu ülkeye götürüyoruz. Bu girişimden sonra başka ülkeleri de radar ekranına aldık. Bu gelişme başkalarının da dikkatini çekti. Türk nüfusunun ön planda olduğu yerlerdeki şirketlerden ‘Bizim pazara da gelin diyen’ teklifler oldu, değerlendirmeler yapıyoruz” dedi.

1.4 milyon kişi görüntülü konuştu
2010 3. çeyrekte en çok Çankaya, Kadıköy, Bodrum ilçeleri data kullandı.
3G ile 25 milyon dakika Turkcell mobil TV izlendi.
2010-2011 arasında ‘Goller Cepte’ servisiyle 5.5 milyon video gönderildi.
Toplam 1.4 milyon abone görüntülü görüşme yaptı.
Turistlerin data kullanımı da iki kat arttı. İngilizler başı çekti.