Dünyanın ilk internetli otobüsü Türkiye'de üretildi

Dünyanın ilk internetli otobüsü Türkiye'de üretildi
Dünyanın ilk internetli otobüsü Türkiye'de üretildi

Turkcell faturasını otobüs şirketleri ödüyor. Koltuklar arasında hız farkı olmayan otobüslerde interneti yolcular ücretsiz kullanıyor.

İSTANBUL - Avrupa’nın en büyük otobüs üretim merkezi İstanbul’da olan Mercedes-Benz Türk, teknolojide bir ilki gerçekleştiriyor. Turkcell ve Mercedes-Benz Türk, dünyada ilk kez fabrika çıkışı internet altyapılı otobüs üretimi için anlaşma yaptı. Anlaşmaya göre otobüsün içinde bulunan modemle yolcuların tamamı bilgisayarlarından 3G hızında internete bağlanabilecek. Opsiyonel olarak elektrik prizi de olan koltuklardaki yolcular, Türkiye’deki tüm yollarda ücretsiz internet kullanabilecek. 

3G hızında kesintisiz internet
Turkcell ve Mercedes işbirliğiyle Mercedes-Benz otobüslerinde VINN 3G Multimodem ile Turkcell 3G mobil internet hizmeti başladı. Türkiye’de otobüs sektörünün lideri Mercedes-Benz Türk ve lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, gerçekleştirdikleri işbirliğiyle yolcu taşımacılığı ve iletişim alanlarında dünya çapında bir ilke imza attı. Bu kapsamda Turkcell’in geliştirdiği VINN 3G Multimodem ile şehirlerarası seyahatlerde yolculara kesintisiz, Turkcell 3G kalitesinde internet bağlantısı sunmanın yanı sıra, araç takip sistemi de devreye alınmış oluyor. 

İhracatı da yapılacak
Düzenlenen toplantıda konuşan Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün, “Bu sistem dünyada ilk kez olacak. Çünkü uzun süreli yolculuklar Türkiye’de daha çok yapılıyor. Sadece internet değil bataryaları da düşündük. Opsiyonel olarak bataryaların şarjı için elektrikli prizler de olacak” dedi.
Eski otobüslere de bu altyapının kurulabildiğini belirten Sülün, bunun için yetkili servislere gitmek gerektiğini söyledi. Yetkili servislerde yarım saat içinde aynı sistem kullanılmış Mercedes’lere de uygulanabiliyor. Süer Sülün, talep olursa yurtdışına da internet altyapılı otobüslerin ihraç edileceğini, bunun için de tanıtıma başlayacaklarını belirtti. (Radikal)

İstanbul-Ankara 3G’li
Turkcell Kurumsal Müşteriler Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener, şehirlerarası otobüs sahiplerinin mobil internet hizmetini almak isterse VINN 3G Multimodem’i taktırdıktan sonra hattını Turkcell’e başvurarak kullanıma açtırdığını söyledi.
Ekrem Yener’in verdiği bilgiye göre bu teknolojiyle İstanbul’dan Ankara’ya kesintisiz şekilde 3G hızında internet kullanılabiliyor. 3G’nin olmadığı yerde ise Edge yani hızlı GPRS sunuluyor. Karayollarında bazı köy yolları hariç hiç kesinti olmadan internet kullanılabiliyor.
Turkcell’de 6 ve 15 GB’lık internet paketleri var. Otobüs sahibi şirketlerden cihaz için ücret alınmazken aylık 6 GB’lik paket alanlar 100 TL, 15 GB’lik paket alanlarsa 180 TL ödeyecek.