Dünyanın kabusu ABD

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Rodrigo Rato, ABD'nin cari açığının sürekli artması ve bunun karşısında özellikle Asya ülkelerinin cari fazla vermelerini ve...

MADRİD - Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Rodrigo Rato, ABD'nin cari açığının sürekli artması ve bunun karşısında özellikle Asya ülkelerinin cari fazla vermelerini ve döviz rezervlerini hızla artırmalarını, global ekonomik sistem için en büyük tehlike olarak gördüğünü söyledi.
Dünyadaki önemli banka ve finans kuruluşlarını bünyesinde toplayan Uluslararası Finans Enstitüsü'nün bahar toplantısında konuşan IMF Başkanı Rato, global ekonomiyi bekleyen riskleri değerlendirdi.
"Bir tarafta, artan şirket kârları ve yükselen sermaye piyasalarının sonucu refahın arttığını gözlemliyoruz. Bu talebi güçlendirebilir" diyen Rato, diğer tarafta kurlarda daha fazla oynaklık, faizlerde beklentilerin üzerinde artışlar ve Avrupa'da ve Japonya'daki ekonomik cansızlığın sürmesi gibi tehditler bulunduğunu kaydetti.
Gelişen piyasalar riskte
IMF Başkanı Rodrigo Rato, petrol piyasasının da ani şoklara karşı dirençsiz kalındığını ifade etti. Rato, ABD tahvillerine yönelen paranın yön değiştirmesi durumunda, döviz ve sermaye piyasalarında ciddi sorunlar ortaya çıkabileceğini vurgulayarak "Enflasyon baskısıyla ya da ülkeye giren sermaye miktarının azalmasıyla ABD'de faizlerin beklentilerin üzerinde yükseltilmesi durumunda, (gelişen) piyasalarda düzeltme hareketleri kaçınılmaz olur" uyarısında bulundu.
Son dönemdeki yükselişlere rağmen global faiz oranlarının halen düşük kaldığını da ifade eden IMF Başykanı Rato, şirket ve gelişen ülke tahvillerini buna örnek gösterdi.