Dünyanın kâbusu FED faizi

ABD'nin faiz artışlarına devam edeceğine ilişkin sinyallerle gelişmekte olan ülke piyasalarından kaçış hızlanmaya başladı. Uluslararası fonlar için en favori gelişen ülke piyasalarından olan Rusya'da borsa dün yüzde 3.69, Brezilya'da ise yüzde 3.66 düştü.
Haber: YASEMİN KAPIYOLDAŞ / Arşivi


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - ABD'nin faiz artışlarına devam edeceğine ilişkin sinyallerle gelişmekte olan ülke piyasalarından kaçış hızlanmaya başladı. Uluslararası fonlar için en favori gelişen ülke piyasalarından olan Rusya'da borsa dün yüzde 3.69, Brezilya'da ise yüzde 3.66 düştü.
Brezilya ile aynı kategoride yer alan Türkiye'de de borsa sert düşüş yaşarken dövizde ise hızlı yükseliş oldu. 33 bin ve 32 bin 500 desteklerini bir gün içinde ardarda kıran İMKB Endeksi, yüzde 3.2 kayıpla günü 32 bin 54 puandan kapattı. Yerli bireysel yatırımcıların satışlarına karşın yabancılardan gelen yoğun alımların etkisiyle dolar serbest piyasada 1.4 YKr yükselişle 1.3700 YTL'den günü tamamladı.
ABD'den sinyal geldi
ABD Merkez Bankası'nın (FED) eylül ayında yaptığı toplantının bu hafta açıklanan tutanaklarından faiz artışlarının devam edeceği sinyalinin alınması, gelişmekte olan piyasalarda fon çıkışlarına yol açtı. ABD Hazine tahvillerinin getirilerindeki artış, uluslararası yatırım fonlarının gelişen ülke tahvillerinden ABD piyasalarına yönelmesine neden oldu. Analistler, riskin daha yüksek olduğu gelişmekte olan piyasalardan sermaye çıkışı olduğunu, buna bağlı olarak bu ülke tahvillerinde değer kayıpları yaşandığını söyledi. Bunlar arasında Türk Hazinesi tarafından ihraç edilen avrobondlar da var.
Gelişmekte olan piyasalara düşen FED gölgesinin yanısıra Türk sermaye piyasalarını olumsuz etkileyen unsurlara özelleştirmeye yönelik kaygıları da eklemek gerekiyor. Turkish Bank, kıdemli araştırma uzmanı Adem Özen, Türk Telekom özelleştirmesinin iptal olabileceği endişelerinin borsada etkili olduğuna dikkat çekti. Özen,bu yüzden özelleştirme davalarının önümüzdeki iki aylık dönemde de gündemin ilk sıralarında yer alacağını düşünüyor. Özelleştirme ihalesi yapılan Türk Telekom'un yanı sıra Tüpraş ve Galataport'un özelleştirme ihalelerine yönelik tartışmalar da sürüyor.
Türk Telekom özelleştirmesine karşı dava açan kuruluşlar arasında yer alan Haber-İş Sendikası'ndan yapılan açıklamada konuyla ilgili Danıştay kararının bugün ya da haftaya beklendiği duyrulduysa da piyasadaki beklenti genel olarak açıklamanın önümüzdeki haftaya sarkacağı yönünde.
Bugün de piyasada satış baskısının süreceğini düşünen piyasa oyuncuları, hafta sonu riskini almak istemeyenlerin de etkisiyle düşüşün süreceğini düşünüyor. Endeksin bundan sonraki ana destekleri 31 bin 200 ve 30 bin 200 seviyelerinde bulunuyor.
Kurda yükseliş sürebilir
Döviz piyasasında ise dün yoğun yabancı alımları dikkati çekti. Kurların ulaştığı seviyeyi satış için fırsat gören Türk bireysel yatırımcılarına karşın fonların da katıldığı yabancı satışlarının etkili olduğunu belirten bir bankacı, "Kuş gribine ilişkin Avrupa Birliği'nin açıklamasından sonra satış baskısı daha da arttı. Yalnız Türkiye değil, tüm gelişmekte olan ülke piyasalarında bu satış baskısı gözlendi. Yani hareket Türkiye'ye özel değil tamamen global bir hareket ve Türkiye'de bundan etkileniyor. Devamı gelirse kurları kısa süre içinde 1.3850-1.3900 YTL'de görebiliriz.