'Dünyanın yıldızı oluruz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin birkaç yıl içerisinde dünyanın yıldız ülkesi olacağına samimiyetle inandığını söyledi. Özel Siirt Hayat Hastanesi'nin açılış töreni nedeniyle...

SİİRT - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin birkaç yıl içerisinde dünyanın yıldız ülkesi olacağına samimiyetle inandığını söyledi. Özel Siirt Hayat Hastanesi'nin açılış töreni nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'nda vatandaşlara hitap eden Erdoğan 3 Ekim'in Türkiye'nin bereketli yarınları için bir başlangıç tarihi olacağını kaydederek, şöyle konuştu: "Bir gözümüz Brüksel'deyken, Paris'teyken, bir gözümüz Eruh'ta, Pervari'de. Biz bu yola işsizliğin, üretimsizliğin, yatırımsızlığın belini kırmak için girdik. Bölgesel adaletsizliğe son vermek için bu yola girdik."
Türkiye'nin birkaç yıl içerisinde dünyanın yıldız ülkesi olacağına inandığını söyleyen Erdoğan, "Buna inanmayıp durmadan karamsarlık üretmeye çalışan, zihinlerini yeni fikirlere atılım projelerine alıştıramayanlar benim ve sizlerin şu inancını asla sarsamaz. Türkiye'yi bu medeniyet yolculuğunda kimse döndüremeyek. Bunu herkes böyle bilmeli. Türkiye felaket tellâllarına inat bu büyük yolculuğu koşar adım tamamlayacaktır" diye konuştu. Erdoğan, Türkiye'yi sağlık, adalet, eğitim ve güvenlik olmak üzere dört ayak üzerinde yükselteceklerini belirtti.
Medyaya yüklendi
Dubai Prensi'nin Türkiye'ye gelerek, 5 milyar dolar yatırım yapma kararını hatırlatan Başbakan Erdoğan, bazı gazetelerin '5 milyar dolarlık teravih' manşeti attığını ifade ederek, bu yayınları eleştirdi. Türkiye'ye sermaye getirmeye çalıştıklarını belirten Erdoğan, "Sermayeyi Türkiye'ye getirecek insan namaz kılıyorsa suç mu?" diye konuştu.
Galataport ihalesi nedeniyle kendisine yapılan eleştirilere de tepki gösteren Erdoğan, "Alikıran başkesen değiliz" diyerek özelleştirme ihalelerine herkesin katılabileceğini ifade etti. İhalelerin şeffaf olduğunu kaydeden Erdoğan, "Kardeşim Yahudi sermayesi geliyor, düşmansın. Arap sermayesi geliyor, düşmansın. Batı sermayesi geliyor, düşmansın. Kime dostsun?" dedi.
Tayyip Erdoğan, 72 milyonluk Türkiye'nin bir bütün olduğunu sözlerine ekleyip konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Abaza aklınıza ne gelirse, hepsi canım ciğerim. Başım gözüm üstünde yeri var."