Dünyaya bir milyar dolarlık kot sattık

Türkiye bu yılın ilk dokuz aylık döneminde dünyaya toplam 986.2 milyon dolarlık denim (kot) pantolon ihraç etti. Kot pantolon ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.8'lik düşüş yaşandı.

ANKARA - Türkiye bu yılın ilk dokuz aylık döneminde dünyaya toplam 986.2 milyon dolarlık denim (kot) pantolon ihraç etti. Kot pantolon ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.8'lik düşüş yaşandı. 2005 yılında yüzde 28'le büyük oranlı ihracat artışı yaşanan ve dokumanın yanında bütün hazır giyim ihracat artışının motoru olan kot pantolon ihracatında bu yılın ilk dokuz aylık döneminde yüzde 6.8'lik düşüş yaşandı. Kot ihracatında yaşanan bu yüksek oranlı düşüşün sektör ihracatındaki olumsuz tabloyu doğuran ana nedenlerden biri olduğu belirtiliyor.
Almanya birinci
Türk kot üreticileri bu dönemde en fazla ihracatı 175.2 milyon dolarla Almanya'ya yaptı. İngiltere ise 144.6 milyon dolarlık ihracatla ikinci sırada yer alırken, İspanya 80.7 milyon dolarla üçüncü oldu.
Almanya'ya yönelik kot ihracatı yüzde 17.4 gerilerken, İngiltere'ye yapılan ihracatta yüzde 1.1, İspanya'ya yönelik ihracatta da yüzde 17.2'lik büyüme yaşandı. ABD'ye yönelik kot pantolon ihracatının yüzde 55 oranında gerileyerek 25.4 milyon dolara düştüğü yılın ilk dokuz aylık döneminde Atatürk Havalimanı (AHL) Serbest Bölgesi'ne yönelik ihracat yüzde 53.3 gerileyerek 8.4 milyon dolara, Kanada'ya ihracat yüzde 28.9'luk düşüşle 6.9 milyon dolara, Fransa'ya ihracat yüzde 24.8'lik düşüşle 29.6 milyon dolara geriledi.
En yüksek artış ise yüzde 143.7'yle Romanya'ya ihracatta yaşandı. Çek Cumhuriyeti'ne yönelik ihracatta ise yüzde 40.1'lik artış gerçekleşti.