'Dünyaya mal satmalıyız'

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, buğday fiyatlarının geçen yılki seviyenin altına düştüğünü ve üreticinin gelir kaybına uğradığını belirtirken, TMO'nun da uluslararası piyasalarda atak şansı yakaladığını söyledi.

ANKARA - Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, buğday fiyatlarının geçen yılki seviyenin altına düştüğünü ve üreticinin gelir kaybına uğradığını belirtirken, TMO'nun da uluslararası piyasalarda atak şansı yakaladığını söyledi.
Yetkin, TZD tarafından hazırlanan 'Buğday Raporu'nu açıkladığı toplantısında, bu yıl rekoltenin geçen yılki gibi 21 milyon ton olduğunu, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) alımlarının bu yıl son beş yılın en yüksek rakamlarına ulaştığını sözlerine ekledi.
TZD Başkanı Yetkin, şu anda ABD'nin ve dünyanın tarımsal üretimde olumsuz bir konjonktürde bulunduğuna işaret ederek, "Üretme ve dünyaya mal satmanın zamanı" dedi. TMO'nun elindeki stoku akılcı tarzda değerlendirmesi durumunda, Türkiye'nin uluslararası piyasada
atağa geçmesi için olumlu koşulların oluştuğunu vurgulayan Yetkin, Türkiye'nin buğdayla uluslararası piyasalara girmesi durumunda, özlenilen ihraç rakamlarına ulaşılacağını dile getirdi.
Kota uygulamasının, üreticiyi zarara uğrattığını belirten Yetkin, spekülasyonun ve kolay kazancın yolunu açtığını savunurken, yeni buğdayın piyasada 300 bin liranın altına düştüğüne, çiftçinin tüm bölgelerde elindeki ürünü düşük fiyattan satmak zorunda kaldığına dikkat çekti.