Dünyayı ABD stresi sardı, gözler zayıf halka Bank of America'da

Dünyayı ABD stresi sardı, gözler zayıf halka Bank of America'da
Dünyayı ABD stresi sardı, gözler zayıf halka Bank of America'da

Bank of America?nın kötü yönetimi nedeniyle zarar ettiğini düşünen ABD vatandaşları hükümetin bankayı kurtarmak adına 45 milyar dolar kaynak sağlaması üzerine bu kararı protesto etmişti. FOTOĞRAF: AFP

ABD'nin en büyük 19 bankasına uygulanan stres testi sonuçlarının bugün açıklanması beklenirken, dünya Bank of America'nın 34 milyar dolarlık ek kaynağa ihtiyaç duyduğuna ilişkin çıkan haberlerle sarsıldı. Dedikodulara göre stres testi 19 bankadan 10'unun ek sermayeye ihtiyacı olduğunu ortaya çıkaracak

WASHINGTON/NEW YORK - ABD’de bugün (perşembe) günü açıklanması beklenen stres testi sonuçlarına dair bilgiler basına sızmaya devam ediyor. İngiliz haber ajansı Reuters’in konuya yakın bir kaynağa dayandırarak verdiği haberde, stres testi sonuçlarına göre Bank of America’nın (BoA) 34 milyar dolarlık ek sermayeye ihtiyacı bulunuyor.
Amerika’da bankaların zor ekonomik koşullara karşı performanslarını ölçen ve ülkenin en büyük 19 bankasının tabi tutulduğu stres testi sonuçlarına ilişkin resmi açıklamanın ise bugün Türkiye saatiyle geç bir saatte yapılması bekleniyor. Bankalara ait stres testi sonuçlarının tüm bankalar için toplu ayrıca her banka için de ayrı verilerle kamuoyuna duyurulması planlanıyor. 

Kredi kayıpları etkili oldu
BoA’nın, stres testi sonuçlarına göre sermaye ihtiyacı duyulan bankaların başında bulunduğu öne sürülüyor. Merrill Lynch’in satın alınması sürecinin ve yaşanan kredi kayıplarının bankayı yüksek tutarda ek sermaye ihtiyacı içinde bıraktığı ifade ediliyor.
Buna karşın Bank of America sözcüsü Scott Silvestri ise bu konuda yöneltilen soruları yanıtlamaktan kaçındığı açıklandı.
Ancak Bank of America üst yöneticisi Lewis ise, 20 Nisan tarihinde bir konferansta yaptığı konuşmada, “Ek sermayeye ihtiyacımız olduğunu kesinlikle düşünmüyoruz, ancak kredi koşulları zayıf, özellikle kredi kartlarında” diyerek bankanın mali yapısına ilişkin ipucu vermişti.
Son sekiz yılı üst yönetici olmak üzere bankada 40 yıldır çalışan Lewis, devralma işlemleri 1 Ocakta tamamlanan Merrill Lynch’i 29.1 milyar dolara satın alarak, bu satın almanın bedelinin yüksek olmasıyla eleştirilmişti. BoA hisseleri, Merrill Lynch’i geçen yıl 15 Eylülde satın alacağını açıklamasından bu yana yüzde 68 değer yitirdi. Bank of America, ABD yönetiminin 700 milyar dolarlık Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı’ndan (TARP) 45 milyar dolar aldı.
Birçok ekonomist, yeterli sermayeye sahip olmaması ve artan kredi kayıpları nedeniyle aralarında Citigroup Inc, Wells Fargo, Fifth Third Bancorp, GMAC LLC, KeyCorp, Regions Financial ve SunTrust Banks’ın bulunduğu diğer bankacılık şirketlerinin de daha fazla sermayeye ihtiyacı olabileceğini söylüyor.
Bloomberg haberinde ise Citigroup’un daha düşük sermaye ihtiyacı olduğu, bunun iştirak satışları ve tercihli hisselerin normal hisseye dönüştürülmesi planlarından kaynaklandığı ifade edildi.

Piyasa değerinin yarısı
BoA’nın 34 milyar dolarlık ek sermayeye ihtiyaç duymasının resmiyet kazanması halinde, bankanın piyasa değerinin yarısı kadar ek kaynak ihtiyacı içinde kalabileceği belirtiliyor. Bankanın piyasa değerinin 70 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Bu arada Financial Times gazetesi ise, BoA’nın, sermaye ihtiyacını karşılayabilmek için Çin’in ikinci büyük bankası olan Çin İmar Bankası’ndaki payının bir kısmını satarak 8 milyar dolar gelir elde etmeyi planladığını öne sürdü. 

10 bankaya sermaye lazım
ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke önceki gün yaptığı konuşma da, ABD’de birçok bankanın devlet desteğine gerek olmadan sürecin içinden geçeceğini belirtti. Konuya yakın bir kaynak ise, 19 bankaya uygulanan stres testi sonuçlarına göre 10 banka ek sermayeye ihtiyaç duyacak. (Reuters, bloomberg,aa)