Dünyayı satmak için geldiler

Dünyayı satmak için geldiler
Dünyayı satmak için geldiler
Türklerin gayrimenkul iştahı yabancı emlak danışmanlarını atağa geçirdi. Yurtdışındaki gayrimenkuller için Türkiye'de alıcı aranıyor.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - ABD ’de villa, Hırvatistan’da şato, Fransa’da yazlık, Makedonya’da arsa, İngiltere’de tarihi bina, Finlandiya’da köy evi... Dünyanın önde gelen emlak portalları ve gayrimenkul firmaları krizde bile büyüme performansı ile dikkat çeken Türkiye ’ye akın etti.
Alanlarında dünyanın en büyükleri arasında gösterilen Real Estate World, Emlak Town, Propertiger ve Domaza rotasını Türkiye’ye kıran gayrimenkul portallarından sadece birkaçı. Portallar yurtdışındaki gayrimenkul portföylerini Türkiye’ye, Türkiye’dekileri de yurtdışında pazarlamak için atağa geçti. Portalların yanı sıra yabancı emlak danışmanlık şirketleri de fırsat seçenekleri ile Türkiye’ye özel hizmet vermeye başladı. 

Avrupa ’ya ilgi yüksek
Real Estate World Wide’ın hedef pazarları arasında şu anda Türkiye ilk sıralarda yer alıyor. Portföyünde 196 ülkeden ilanları bulunan portal, Türkiye’den girilen ilanları da 48 dilde yayımlıyor.
Avrupa merkezli Emlak Town ise Türkiye’de yaşayanlara Almanya’daki yatırım fırsatlarını sunuyor. Bulgaristan’ın önde gelen portallarından Domaza da yaklaşık 5 ay önce Türkiye operasyonunu devreye soktu. Domaza.com’un Türkiye temsilcisi Birol Özgür, son yıllarda Türkiye’nin gayrimenkul ve turizm sektöründe gösterdiği büyümeye kayıtsız kalamadığını söyledi.
Özgür, “Bir taraftan başta Ruslar olmak üzere yabancıların Türkiye’deki gayrimenkullere gösterdiği yoğun talep, diğer taraftan da Türkiye’de yaşayanların yurtdışında yatırım isteği Domaza.com’un Türkiye pazarına girmesinde etkili oldu” diye konuştu.
Birol Özgür, Domaza.com’un istatistiklerine göre Türkiye’de gayrimenkul araştırması yapan ülkelerin başında Rusya, İrlanda, Norveç, İsveç ve İngiltere geliyor. Türkiye’den yapılan araştırmalar da ise ABD ve Avrupa ağırlık kazanıyor.

Urfa, Antep ve Adana ABD’yi mesken tuttu
ABD’de bankaların eline düşen gayrimenkuller de Türkiye’ye özel pazarlanmaya başladı. İcradan satın aldıkları evleri kira garantili Türkiye’de satışa sunduklarını belirten Amerikan Emlak Konut (AEK) yetkilileri, “30 bin dolardan başlayan fiyatlara sahip evlerin yarısı satıldı. En çok da Şanlıurfa, Adana ve Gaziantep’ten alım yapıldı” dedi.

bigPara.com