Durgunluğun eli işsize uzandı!

Durgunluğun eli işsize uzandı!
Durgunluğun eli işsize uzandı!
Sanayi ve ihracattaki kötü verilerin ardından işsizlik de yönünü yukarı çevirdi. Temmuzda durgunluğun da etkisiyle işsizlik yüzde 8,4'e yükseldi.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

Ekonomide sanayi üretimi, cari açık ve ihracat verileriyle görülen yavaşlama işsizliğe de damgasını vurdu. İşsizlik oranı haziranda yaptığı dibin ardından yükselişine başladı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre işsizlik temmuzda yüzde 8,4 oldu. Bu rakam geçen yıla göre 0.7 puanlık düşüş gösterse de hazirana göre 0.4 puan artış var. Özellikle inşaat ve ticaretteki istihdam kaybı işsizlik oranının yükselmesinde etkili. Mevsim etkilerinden arındırılmış verinin de hazirana göre 0.2 puan artışla yüzde 9,1’e çıkması ekonomideki yavaşlamanın istihdamı vurduğunu gösteriyor. Ekonomistler tarım istihdamında mevsimlik düşüşün başlamasıyla işsizlik oranının yeniden yüzde 9 seviyelerinin üzerine çıkmasını bekliyor.
Haziranda yüzde 8 ile 2005’ten beri en düşük işsizlik gözlenmişti. TÜİK’e göre işsizler geçen yıla göre 186 bin kişi azaldı ve 2.3 milyona geriledi. İşgücüne katılım ise yüzde 51,2’den yüzde 50.8’e indi. Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre ise istihdam haziranda 103 bin kişi azaldı, işsiz sayısında ise 48 bin kişilik artış var. İşgücüne katılma oranı 0.2 puanlık azalarak yüzde 49,5’e indi. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’ne göre ise işsizlikte dönüm noktasındayız. BETAM mevsim etkilerinden arındırılmış rakamların, tarım dışı işsizlik oranının hazirandaki yüzde 11,2’den temmuzda yüzde 11,4 seviyesine yükseldiğini gösterdiğini belirterek hazirandan temmuza sanayide 4 bin, inşaatta 44 bin, hizmetlerde ise 25 binlik istihdam kaybı yaşandığını belirtti.

bigPara.com