Durgunluğun resmi tamam

Durgunluğun resmi tamam
Durgunluğun resmi tamam
Haziran ayında yüzde 8 olan işsizlik ağustosta yüzde 8,8'e çıktı. Cari açık yıllık bazda 55.8 milyar dolarla 19 ayın en düşük seviyesine geriledi.

EKONOMİ SERVİSİ- Ekonomideki yumuşak inişin üçüncü çeyrekte de devam ettiği dün açıklanan cari açık ve işsizlik rakamlarına damgasını vurdu. Eylül ayında cari açık 2.7 milyar dolarla beklentilerin de altında kalırken, 9 aylık açık 21.2 milyar dolar azalarak 39.2 milyar dolara indi. Yıllık cari açık ise 19 ayın en düşük seviyesine geriledi. İşsizlik ise ağustosta geçen yılın aynı ayına göre azalırken, bir önceki aya göre arttı. Bu yıl haziranda yüzde 8’e inen işsizlik, temmuzda yüzde 8,4’e, ağustosta ise yüzde 8,8’e çıktı. Temmuz ve ağustosta işsiz sayısı 219 bin kişi arttı.

Açığı altın kapattı
Geçen yılın 9 aylık döneminde 4.5 milyar dolar olan altın ithalatının, bu yıl 4 milyar dolar ihracat olarak gerçekleştiğine dikkat çeken analistler, “Cari açıktaki iyileşmenin 9 milyar dolarlık bölümü İran ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne yapılan altın ihracatından geldi diyebiliriz” değerlendirmesinde bulundu. Ağustosta 59.5 milyar dolar olan 12 aylık cari açık, eylülde 55.8 milyar dolarla 19 ayın en düşük seviyesine indi. Enerji hariç cari açık ise 4 milyar dolarla Eylül 2010’dan bu yanaki en düşük seviyeye geriledi.

İşsizlik yükseliyor Temmuz ayında yüzde 8,4 olan işsizlik oranı ağustosta yüzde 8,8’e yükseldi. Temmuzda 2 milyon 323 bin olan işsiz sayısı da ağustosta 122 bin kişi artarak 2 milyon 445 bine çıktı. İşsizlik haziran ayında yüzde 8’e gerilemişti. Temmuz-ağustosta işsiz sayısındaki artış 219 bin kişiye ulaştı. İşsizlik geçen yılın ağustos ayına göre ise 0.4 puan azaldı. Tarım dışı işsizlik oranı da geçen yılın aynı ayına göre 0.6 puan azalarak yüzde 11,3’e indi. Geçen yılın ağustos ayında 2 milyon 521 bin kişi olan işsiz sayısı, bu yıl 2 milyon 445 bin kişiye indi.

Harcamalar bütçe açığını arttırdı
Geçen yılın ekim ayında 1 milyar 941 milyon lira olan merkezi yönetim bütçe açığı, harcamalardaki artışa paralel olarak bu yılın aynı ayında 4.4 milyar liraya çıktı. 2011 yılı ocak-ekim döneminde 1 milyar 707 milyon lira açık veren Merkezi Yönetim Bütçesi, bu yılın aynı döneminde 18 milyar 754 milyon lira açık verdi. Geçen yılın ekim ayında 769 milyon lira faiz dışı fazla verilirken, bu yılın aynı ayında 681 milyon lira faiz dışı açık verildi. 2012 Ekim ayı ve ocak-ekim dönemi bütçe uygulama sonuçlarına göre, ekimde bütçe gelirleri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,8 artarak 27.3 milyar lira, bütçe giderleri ise yüzde 29,2 artarak 31.7 milyar lira oldu.

Şimşek: İstihdam artışı sürüyor

 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomideki yumuşak iniş sürecine rağmen işsizlik oranının düşmeye devam ettiğini belirterek, “Birçok ülkede istihdam kayıplarının telafi edilemediği bir ortamda Türkiye istihdam yaratmaya devam etmektedir” dedi. Şimşek, Türkiye’de son 1 yılda 483 bin, 2007’den beri ise 4.6 milyon ilave istihdam sağlandığını vurguladı. Cari açığın da azalmaya devam ettiğini kaydeden Şimşek, “Enerji ithalatı hariç cari denge ise tam iki sene sonra 3.2 milyar dolar ile tekrar pozitife döndü” dedi.

Çağlayan: Cari açıktaki iyileşmenin kaynağı ihracat

 Cari açığın 11 aydır gerilediğini belirten Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yıllıklandırılmış cari açığın son 19 ayın en düşük düzeyinde olduğunu söyledi. Cari açıktaki gerilemenin ihracat artışı kaynaklı olduğuna değinen Çağlayan, “21.3 milyar dolarlık düşüşün 15.7 milyar doları mal ve hizmet ihracatındaki artıştan, yaklaşık 4.9 milyar doları ithalattaki gerilemeden kaynaklanıyor” dedi. İşsizlik rakamlarını da değerlendiren Çağlayan, yüzde 8,8 olan işsizlik oranını yüzde 3-4 düzeyine indirmek istediklerini ifade etti.

bigPara.com