Durmak yok, zamma devam

Durmak yok, zamma devam
Durmak yok, zamma devam
Benzin, otomobil, tapu harcı ve içkiye gelen zamlar sadece bir başlangıç. Sırada sigara, doğalgaz ve yine otomotiv zammı var.
Haber: NEŞE KARANFİ / Arşivi

Benzin, otomobil, tapu harcı ve içkinin vergisini artıran hükümet bu artışlarla yaklaşık 9 milyar liralık gelir elde etmeyi planlıyor. Bütçe açığının 14 milyar lira olacağı hesabıyla şimdi sırada sigara, doğalgaz ve elektrik var. Doğalgaza bu ay sonunda ya da 1 Kasım itibariyle zam yapılması bekleniyor. BOTAŞ’ın zararı nedeniyle toplam zam ihtiyacı yüzde 30. Ancak bu kadar zam olmayacağı, zam oranının yüzde 10-15’ler civarında olacağı ifade ediliyor. Doğalgaza zam gelmesi aynı zamanda elektriğe de zam geleceği anlamına geliyor. Otomobillerde ise ‘güncelleme’ kapıda. 

SİGARADA 4 PUANLIK ÖTV ZAMMI
Sigarada bekleyen bir kararname var. Yıl sonunda 4 puanlık bir ÖTV artışı söz konusu olacak. Geçen yıl 13 Ekim tarihinde alınan kararla sigaradan alınan ÖTV nispi oranı yüzde 63’ten 69’a çıkarıldı, aynı zamanda maktu vergi yani sabit olarak alınan vergi de arttırıldı. Daha sonra geri adım atıldı. Şimdi bu ertelenen kararname yıl sonunda devreye girecek. ÖTV oranı yüzde 65’ten 69’a çıkacak. 6 liraya satılan sigaranın vergisi şu anda 3.9 lira, oran yüzde 69 olduğunda ÖTV 4.14 liraya çıkacak. Ancak benzine de zam yapılmasından sonra sigarada bu artışla sınırlı kalınmayacağı tahmin ediliyor. Sabit alınan vergilerde de artışa kesin gözüyle bakılıyor. Kanunla getirilmiş yeni bir vergi olan paket başına alınacak maktu verginin 50 kuruş olacağı üzerinden çalışma yapılmıştı. Bunun da devreye girmesi bekleniyor. Böylece sigara vergisinden gelecek 1.5 milyar liralık gelir daha da artacak.

DOĞALGAZ-ELEKTRİK SIRASINI BEKLİYOR
Geçen yıl ekim ayında elektrik ve doğalgaza da zam gelmişti. Doğalgazda yüzde 12-14 aralığında, elektrikte de yüzde 9.57’lik bir zam yapılmıştı. Elektrik ve doğalgaz bir kısırdöngüye dönüştü. Elektrik santrallarının yüzde 45’i doğalgazla çalışıyor. Doğalgazın fiyatı arttıkça elektrik fiyatına yansıyor. Doğalgazdaki zam ihtiyacı BOTAŞ’ın maliyetinin altında satış yapmasından kaynaklanıyor. Aslında BOTAŞ’ın tamamen zarardan kurtulması için yüzde 30 zam yapılması gerektiği söyleniyor. Ama bu kadar zam yapılması ihtimal dışı. Yapılacak zammın yüzde 10-15’ler civarında olması bekleniyor. 

OTOMOBİL MTV’SİNE % 9 ZAM GARANTİ 
Hükümet 1600 silindir hacminin altındaki otomobillerin ÖTV’sini 3 puan arttırdı. Ancak yıl başında bu sefer arabalarda güncelleme de olacak. Yani otomobiller üzerinden alınan vergiler yeniden değerleme oranında artırılacak. Yeniden değerleme oranında ekim ayından ekim ayına 12 aylık dönemin ortalaması alınıyor. Çıkan oran çerçevesinde motorlu taşıtlar vergisi, damga vergisi, emlak vergisi, özel işlem vergisi, veraset vergisi gibi pekçok vergi ‘güncelleniyor’. Ekim ayı enflasyonu 2 Kasım günü açıklanacak. Buna göre de yeniden değerleme oranı belli olacak. Bakanlar Kurulu’nun bu oranı değiştirme yetkisi var. Bakanlar Kurulu isterse yeniden değerleme oranı yüzde 50 fazlasını geçmemek ve yüzde 20’sinden az olmamak üzere yeni oranlar tespit edebiliyor. ÜFE 12 aylık ortalamada ağustos ayı itibariyle 9.33. Yani şu anda bile yüzde 9-9.5’lik bir artış kesin. Şu anda 1600 silindir hacminin altındaki otomobillerden 768 lira MTV alınıyor, yüzde 9.5 artışta MTV, 73 lira artışla 841 lira olacak. Ayrıca emlak vergisinde de yeniden değerleme artışı söz konusu olacak.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1101437110143718

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  durmak olmaz - bhrburçin

  Vaziyet daha güzel bir başlıkla anlatılamazdı;iktidarın iliğimizi kurutan zamlarına bir isyanda radikalden geldi.Geldi de sonuç değişecek mi?Bizim milletimizden iyi güdülecek koyun var mı?

  İyi uykular. - L09

  AKP büyük bir ilüzyonla,ülkede ekonominin çok iyi olduğu algısını,yandaş medya kanalıyla herkese yutturdu.Dünyanın en pahalı akaryakıtını,elektriğini,iletişim giderlerini kullanan sevgili halkımız hala uyanamadı.Bir ürünün fiatına ÖTV gibi bir vergi koyup birde toplamından KDV ödeyen,zavallı halkımız,ağzı açık ve büyülenmiş gözleriyle hala Tayyip Erdoğanı izleyip alkışlıyorlar.İzledikleri saçma sapan dış politika yüzünden Bütün komşularımızla olan ticaretimiz durma noktasına geldi.Çaresizlikten durmadan Türkiyeyi açıkça tehdit eden İrandan hala yüksek fiatlarla doğalgaz almaya çalışıyoruz.Bütün bunların faturası yüksek zamlarla vatandaşa çıkıyor.Fakat değişen birşey yok.Hala oy oranı %50 lerde olduğu söyleniyor.Ben bu işten birşey anlamadım...ya bu işlerde hile hurda var....yada sevgili halkımızın yarısı derin uykularda.

  eski hesap bozuldu şimdi otoritenin yeni hesabı,birinin canından,diğerinin cebinden. - kayıPTalih

  taraftar yaratma tamam,kendi içinden düşman yaratma tamam,adaletin olmadığı kanıksanır olmuş tamam,doğu kaynıyor kürt denildiğinde örgüt deniyor sanılıyor olmuş tamam,kışkırtmalar tamam,burada bir eksik var birileri söylüyor anlamıyorsunuz savaş eksik.o da geliyor..

  kim denetliyor bunları... - lastikordek

  artık zamlara karşı boykot seçeneğini düşünmemiz lazım. biz eşek olduktan sonra semer vuran çok olur. şu akp ye türkiyenin kaç bucak olduğunu göstermenin zamanı geldi de geçiyor. bütçe hedefinden niye şaştı soran var mı? maliye bakanı herşeye zam yaptıktan sonra o koltuğu terketsin. bize türkiyeyi imfye borç veren ülke haline getirdik diyorlar. kimin parasıyla. bütçe açığının maliyetini akplilerden toplasınlar. biz niye vericez ki. akp ye oy atmadık. ben fazladan vergi vereyim sen oradan şişin. olurmu böyle devlet yönetimi. herşeye herkesten fazla vergi ödüyoruz zaten. daha neyimizi alacaksınız. bu paralar bizim alınterimiz. yaşamak için daha fazla vergi verirsek aç kalırız. siz bu vergileri yandaş tayfanızdan toplayın. yoksa benden aldığın vergiyi yandaşa ihale ile verince sen devleti yönetmiş olmuyorsun aksine her türlü maceraya girip tüm riski bize dağıtıyorsun. bütçeyi hazırlarken ne düşünüyordun da bugün ne oldu? beceremedin mi? yoksa becerme yetin mi yok? alın şunları buradan? işini bilen maliyeciler gelsin buraya. başka ülkelerde vatandaşın refahını nasıl artırırız diye dertlenirler. bizde vatandaşı daha fazla nasıl soyarız diye hayıflanıyorlar. biz artık bu beceriksiz milliyetçi muhafazakar bezirganlardan sıkıldık kardeşim. anlayın artık ahvalimizi.

  "saglik icin sigaraya ickiye zam" yalani boylece nihayete erdi - keryil

  bu zamlarin saglikla alakasinin olmadigini daha nasil acikca ortaya koyabiliriz bilemiyorum. iktidarin sadece zamlara karsi cikanlari susturmak icin bu argumanlara basvurdugu ortada iste. yahu adamlar butcelerini dengelemek icin son dakika manevralarini icki icip sigara tuketmemiz varsayimi uzerine kuruyorlar, daha ne olsun? simdi hepimiz ickiyi sigarayi birakip vitrin muslumani olsak butce tepetaklak gidecek yani. ayrica cesitli haberlerde belirtildi ama ben yine de yazayim; tuketim lukslestikce yapilan zam azaliyor. ucuz araclar pahalandi, ama pahali araclar aynen duruyor. orana dayali degil meblag olarak cikarilan vergiler nedeniyle satin alma gucu daha dusuk olanlar bu zamlardan daha cok etkileniyor. peki bunlarin sebebi ne? zenginlerin vergi kacirmasi, bu kadar acik. ama onlara amerikan cumhuriyetcileri gibi "jobcreator" gozuyle bakan hukumet nasilsa ses cikaracak gucu olmayan genel halka dolayli vergi odetip zenginin gelir vergisini de fakire yuklemekte bir beis gormuyor. memurlarin direkt maaslarindan (hakli olarak) kesilen vergiler nicin ozel sirketlerde de maastan kesilmemektedir? asgari ucretlinin vergi verdigi bir memlekette en cok kazanan yuzde on, ki gelirin yuzde otuz kusurunu almaktadir, nasil daha gevsek bir denetimle muhatap edilebilir?

  TİYATRO - HARAYDIN

  Kamu herşeyi yapsın, kamu herşeyi bedava yapsın deyin , alkış tutun sonra da bunun kaynağı millete fatuıra edilince itiraz edin ne tuhaf şey? Üniversiteden harç kaldırılsın diyenler acaba üniversite paralı olsun, para kredi olarak tercih klavuzunda kredi istiyorum diyen herkese otomatik çıksın, isteyen sözleşme imzalasın işe başlayınca gelirinin yüzde beşinden az olmamak üzere geri ödesin.isteyen birazını yada tamamını baştan babasına ödetsin kredi geri ödemesini azaltsın deme yerine bedava olsun diye tepinmekle tamam bedava, siz ödeyin o zaman faturayı diye önünüze konunca niye tepiniyorsunuz? Kamu adına yapılan her işin bir bedeli vardır.Daha kötüsü kamu kalitede düşük olanı maliyette fazlaya maleder bir de burdan kayıp vardır. Kamu yaptığını eğer mutlaka yapması gerekmiyorsa kamu herklese fatura çıkardığı için fakirden zorla alıp zengine aktarıyor demektir. Bunu anlasak artık.Kamu az iş yapsa bizim adımıza, sadece bize zorunlu yöntemleri kolaylaştırsa örneğin eğitim kredisi veririm isteyen herkese ama çalışmaya başlayınca aylık gelirinizin yüzde beşinden az olmamak üzere 20 yılda sürse geri ödemesi geri ödeyeceksiniz dese daha mert olmaz mı? Şimdi ne yapıyor eğitim bedav, tablet bedava, harç yok, kitap bedava ama her konturdan 39 çeşit vergi ödeyeceksiniz, her litre benzinin maliyetinin beş katı vergi ödeyeceksiniz bunun neresi insanlık?

  Maaşlara da zam yapılacak mı? - queerestofthequeer

  Benim maaaşıma yıllardır zam yapılmıyor, hala aynı maaşı alıyorum ancak günden güne alım gücüm azalıyor. Hükümet halkın %60'nın asgari ücretle çalıştığının farkında değil mi acaba?