Durmuş bey kararlı

İktidar engellediği için başkan yardımcılığı ve Para Politikası Kurulu üyeliğine aylardır atama yapamayan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, kararlılık mesajı verdi: Bu konu bağımsızlığımızla yakından ilgili ve biz gereken ne ise onu yapıyoruz.
Sorunun kısa sürede hallolacağını söyleyen Yılmaz, Ankara Sanayi Odası'nda bir araya geldiği sanayicilerdan fiyat istikrarı için destek talep etti. Yılmaz, "Ekonomik temellerden kopuk dalgalanmalarda paniğe kapılıp beklentileri bozmayalım" dedi.

ANKARA - Merkez Bankası'nda boş bulunan başkan yardımcılığı ve para politikası kurulu üyeliğine atanacak isimler konusunda Devlet Bakanı Ali Babacan ile anlaşamayan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, "Konu Merkez Bankası'nın bağımsızlığıyla yakından ilgili ve biz gereken neyse onu yapmaya çalışıyoruz, kısa sürede hallolacak" dedi.
Yılmaz, iş dünyasına, "Ekonomik temelden kopuk dalgalanmalarda paniğe kapılmayın, beklentileri bozmayın" çağrısında bulundu. Merkez Bankası Başkanı Yılmaz dün Ankara Sanayi Odası'nın yönetim kurulu toplantısına katılarak, sanayicilerin sıkıntılarını ve beklentilerini dinledi.
Dört aydır atama yok
Merkez Bankası'nda Şükrü Binay'ın istifasıyla boşalan başkan yardımcılığı ve Para Politikası Kurulu üyesi Güven Sak'ın görev süresinin dolması nedeniyle boşalan üyelik için atamaların bekletilmesi de gündeme geldi. Başkan yardımcılığına dört aydır, kurul üyeliği de bir aydır atama yapılmıyor. Atamaların yapılmamasının kaynağında ise Devlet Bakanı Babacan'ın Başkan Yılmaz tarafından belirlenecek isimlere müdahale etmesi yatıyor. Yılmaz, dün toplantı sonrasında, atamalara ilişkin soru üzerine, "Bu Merkez Bankası'nın bağımsızlığıyla yakından ilgili ve biz de gereken neyse onu yapıyoruz ve yapmaya çalışıyoruz. Kısa sürede hallolacak" yanıtını vermekle yetindi.
Toplantının sonrası açıklama yapan Yılmaz, ASO Başkanı Çağlayan'ın gündemi gerdiği, reel faizlerin yüksekliği, cari açık, istihdam konularını bir payda altında yani fiyat istikrarı altında toplamanın uygun olacağını söyledi.
'Fiyat istikrarı şart'
Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, şöyle konuştu: "Fiyat istikrarı olmadan bunların hiçbiri olmuyor. Fiyat istikrarı sağlanırsa, büyüme de oluyor, istihdamla ilgili olumlu gelişmeler yaşanıyor, böylece herkes iş ve aş buluyor.
Merkez Bankası, kendisine verilen görevi, yani fiyat istikrarını başarıyla sürdürür ve bunu gerçekleştirirse toplumun tüm kesimleri bundan yarar sağlayacak, refah artacaktır. Tekrar ediyorum, fiyat istikrarı olmadan büyüme de olmuyor, yatırım da olmuyor, işsizliğe de çare bulamıyoruz. O nedenle lütfen bize destek olun. Biz size kendimizi anlatalım. Anlatamadığımız noktada soru sorun. Fiyat istikrarı niçin önemli? Bunu toplum olarak paylaşalım ve buna göre rotamızı çizelim."
Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, destekten ne kastettiğinin sorulması üzerine, mayıs haziran ve öncesinde yaşanan dalgalanmalara değinerek, her defasında ekonominin temellerinden kopuk bu dalgalanmalarda ekonomi yeniden normale döndüğüne işaret etti. Yılmaz, "Dolayısıyla
ekonomik temellerden kopuk dalgalanmalarda paniğe kapılıp beklentileri bozmayalım" dedi.
'Maksadı aşan yorumlar'
Enflasyon hedefleyen bir Merkez Bankası olduklarını ve ellerindeki tek politika aracının kısa vadeli faiz olduğunu anımsatan Yılmaz, "Fiyat istikrarına ulaşabilmek için bu politika aracını kullanıyoruz. Hedefe ulaşıncaya kadar da bunu kullanmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
2002 yılından bu tarafa önce örtük, sonra açık enflasyon hedeflemesine geçtiklerini anımsatan Yılmaz, "Bize bu dönem gösterdi ki ekonomide yapısal reformlar yapılıp fiyat istikrarı sağlandığı sürece faiz oranı düşüyor. Son çalkantı da gösterdi ki enflasyonla ilgili görüntü bozulduğu zaman faiz oranı yükseliyor" ifadesini kullandı. Yılmaz, 20 YTL üzerinde Güneydoğu'nun yer almadığı, bunun Türkiye'nin bu bölgeyi gözden çıkardığı yorumlarının hatırlatılması üzerine, "Maksadı aşan yorumlar" dedi.
Yılmaz, talebi kısıcı tedbirler alınıp alınmayacağı sorusuna ise Merkez Bankası'nın faizle ilgili tedbirlerin talep üzerinde etkisinin olabileceğini söyledi.
ASO: Kazanım kaybedildi
ASO Başkanı Zafer Çağlayan, son finansal dalgalanmada faizlerin 10 puan arttığına işaret ederek, "Türkiye faiz konusundaki kazanımlarını kaybetmiştir" dedi. Çağlayan, enflasyon politikalarına güven sağlandığı, Merkez Bankası'nın kredibilitesinin arttığı durumda faizlerin de ineceğini söyledi. Makro dengelerde çok ciddi tahribat yapan faiz artışının, cari açığı ve işsizliği körükleyeceğine, mali ve bütçe disiplinini de etkileyeceğine işaret eden Çağlayan, "Bu faizin faturası olacak. Ya borçlanma ya da ilave vergilerle maliyeti karşılamak zorundayız" diye konuştu. Asıl olanın kazanılanları korumak ve heba etmemek olduğunu vurgulayan Çağlayan, faiz artışının 2007 yılında KOBİ'lerin kredi imkanlarını daraltacağına dikkat çekti. Çağlayan, acilen mikro plan hazırlanmasını, teşvik sisteminin gözden geçirilmesini, zorunlu istihdamın kaldırılmasını istedi.