'Durumu en hafif atlatan ülke Türkiye'

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ekonominin her tür şoka karşı hazırlıklı olduğunu belirterek "Kimse merak etmesin" dedi. Gül, TBMM'de gazetecilerin ekonomideki dalgalanmayla ilgili sorularını yanıtladı.

ANKARA- Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ekonominin her tür şoka karşı hazırlıklı olduğunu belirterek "Kimse merak etmesin" dedi. Gül, TBMM'de gazetecilerin ekonomideki dalgalanmayla ilgili sorularını yanıtladı. Gül, herhangi bir riskin söz konusu olmadığını belirterek, "Türkiye 3.5 senede yaptığı reformlarla dışarıdan ve içeriden gelecek her türlü dalgalanmaya, her türlü şoka karşı çok sağlamdır. Kesinlikle tehlike ve sarsıntı söz konusu değil. Dünya ekonomisini takip edenler bilir ki, ABD'de, Japonya'da Avrupa'da faizler artınca bunların etkisi oldu. Brezilya'ya, Meksika'ya, dünyanın her yerine etkisi oldu. Bu durumu en hafif atlatan Türkiye olmuştur. Türkiye iyi ki, kendisini hazırladı. 3.5 senede çıkan yapısal reformlar, Türkiye'yi içeriden ve dışarıdan gelecek şoklara hazırlıklı hale getirmiştir. Kimse merak etmesin" dedi.
'Endişeye gerek yok'
Sanayi Bakanı Ali Coşkun da geçmiş dönemlerde hep siyasi, sosyal ve ekonomik istikrar arandığını hatırlatarak şunları söyledi: "Bugün müdahale olmadan YTL'nin dalgalı sistemde değerini koruması ekonomik istikrarın kanıtıdır. Serbest pazar ekonomilerinde bu dalgalanmalar sağlığa işarettir. Kaldı ki, uzun zamandır tartışılan kurların düşüklüğü, ihracatın zorlandığı dikkate alınırsa, sağlıklı hareket olarak görüyorum. Endişe edecek bir durum yoktur."