Dürüst işverini ödüllendiren SGK Başkanı, yanlış yapan personelini fırçaladı

Dürüst işverini ödüllendiren SGK Başkanı, yanlış yapan personelini fırçaladı
Dürüst işverini ödüllendiren SGK Başkanı, yanlış yapan personelini fırçaladı

Fatih Acar?ın, Sosyal Güvenlik Haftası?nın başlaması nedeniyle yaptığı konuşma Bakan Çelik?in araması üzerine yarıda kesildi.

Çalışanının sigorta primini düzenli ödeyen 250 işverene teşekkür mektubu gönderen SGK Başkanvekili Fatih Acar, yanlış sunum yapan personeline kızdı

ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye genelinde çalışanının sigorta primini düzenli ödeyen 250 işverene teşekkür mektubu gönderdi. Ayrıca Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri, her ilde en yüksek prim ödeyen ve ilk 10’a giren işverene ödül verilecek.
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanvekili Fatih Acar, “81 İl Müdürlüğü’nde en yüksek ve düzenli prim ödeyen 250 işverene teşekkür mektubu gönderiyoruz. Mektuplar dışında her İl Müdürlüğü kendi ilinde en yüksek prim ödeyen ilk 10 işverene bir ödül töreni tertip edilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nda düzenlenecek resepsiyonda ise 2008’de Türkiye’de en yüksek prim ödeyen işverenlere plaket takdimi gerçekleştirilecek” dedi.
Acar, ‘Sosyal Güvenlik Haftası’nın başlaması nedeniyle düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantı öncesinde gösterilen sunumların eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ve Faruk Çelik’in döneminde hazırlanan sunum olması, kısa süre de olsa ortamı gerdi. 

‘Hesabı sorulacak’
Acar, eski bakanların bulunduğu sunumu salondakilere izleten personeli, “Bunun hesabı sorulacak” diye fırçaladı. Toplantı SGK’yı tanıtan bir slayt gösterisi ile başladı. Yaklaşık 10 dakika süren slayt gösterisinin ardından Başkanvekili Fatih Acar, konuşmasını yapması için kürsüye davet edildi. Acar, tam konuşmasına başladığı sırada kurumdan bir personel, kulağında telefonla Acar’ın yanına gelerek, “Bakan sizi arıyor” diye konuşmasını böldü.
Acar, salondakilerden özür dileyerek telefonu alıp dışarıya çıktı. Bu sırada tekrar ikinci bir slayt gösterisi başlatıldı. Bu sırada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu Bakanı Ömer Çelik ile konuşmasını tamamlayan Acar, salona girdi. Slaytın tamamlanmasının ardından tekrar kürsüye çıkan Acar, ilk slaytın eski olduğunu yanlış slayt gösterisinde bulunmasından dolayı personeli fırçaladı. Yanlış slaytın izletilmesine sinirlenen Acar, “Sizlerden özür diliyoruz. Bunun hesabı sorulacaktır” açıklamasını yaptı.
Bir gazetecinin içeride yaşanan tanıtım filmi sıkıntısı üzerine söylediği “Sorumlular bunun hesabını verecek” sözlerini hatırlatması üzerine Acar, “Eskiden çektirdiğimiz bir film vardı yeni çektirdiğimiz bir film vardı. Yeni çektirdiğimiz filmi daha dün tamamlamıştık. Yeni hazırlatılan filmin gösterilmesi gerekiyor. Sonuçta eski filmin gösterilmesi arkadaşların hatası” diye konuştu. Yeni slayt gösterisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik ve Fatih Acar’ın haftaya ilişkin konuşmaları bulunuyordu. 

Katılım payına yasal ayar
Acar, Danıştay’ın, ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenesi için özel sağlık kurumlarında hastalardan 10 TL katılım payı alınmasına ilişkin kısmının yürütmesini durdurmasına ilişkin kararına da değindi. 4 Haziran’a kadar düzenlemenin yapılması gerektiğini anımsatan Acar, iki seçenek üzerinde durduklarını belirtti. Acar, ya Kanunun 68’inci maddesinde değişiklik yapacaklarını ya da yargı kararı çerçevesinde tek bir katılım payı uygulaması getirileceğini söyledi. (Radikal)