'Dürüst satıcıyım, Koç'la anlaşmamıştık'

Hâkim ortağı olduğu Gima'yı uzun süredir pazarlık ettiği Koç Grubu yerine üç günlük görüşme sonunda CarrefourSa'ya satan Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin ortada iş ahlakına aykırı bir durum bulunmadığını söyledi.

İSTANBUL - Hâkim ortağı olduğu Gima'yı uzun süredir pazarlık ettiği Koç Grubu yerine üç günlük görüşme sonunda CarrefourSa'ya satan Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin ortada iş ahlakına aykırı bir durum bulunmadığını söyledi. Özyeğin, Koç Holding'in yazılı açıklamasının ve gazetelerdeki ilanlı tepkisinin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Koç ailesiyle 30 yıla varan dostluğumuz var. Ancak Gima konusundaki anlaşma Koç Holding'in açıklamasının aksine tamamlanmamıştı. Bu nedenle daha iyi teklif veren bir başka grupla anlaşmayı yaptık."
Hüsnü Özyeğin, Koç Holding'le anlaşmada önemli yol alınmasına karşın tüm konularda görüş birliğine varılmadığını belirtip şunları söyledi:
"Anlaşmanın entegral parçası 3-4 önemli konuda görüş birliğine varamamıştık. Ben Koç Holding ile münhasırlık anlaşması, yani kimseyle
görüşmeyeceğime ilişkin anlaşma yapmadığım halde bu süreçte kimseyle temas etmedim. Dürüst satıcı olarak şirketi dostlarıma satmak istedim. Biz değil, CarrefourSa bize teklif getirdi. Arayıp 'Aranızda yazılı anlaşma var mı?' dediler. Biz 'Yok' deyince görüşme başladı. İstediğimiz fiyatı 1 lira pazarlık etmeden verdiler. Onların teklifiyle Koç Holding'in teklifi arasında çok önemli fark vardı. Öyle 5-10 milyon dolarlık bir fark değil. Ödemeyi de vadeli yapmak istiyorlardı. Ben halka açık bir şirketin hâkim ortağı olarak nasıl şirketi küçük ortakların zararına düşük fiyatla satabilirim. Ben o kadar dürüst satıcıyım ki CarrefourSa'nın teklifinin ardından Koç Holding'le fiyatı yükseltme girişiminde bulunmadım."
'Polemik istemiyoruz'
Dün Fiba Grubu'ndan yapılan açıklamada ise, "Uzun yıllardır iyi ilişkiler içinde olduğumuz Koç Grubu ile polemiğe girmek istemiyoruz ve onların da konuyu tüm gerçekleri ile değerlendirdiğinde bize hak vereceğine inanıyoruz" denildi.