Düşen alışveriş harcamaları 'Nerede o eski ramazanlar' dedirtiyor

Düşen alışveriş harcamaları 'Nerede o eski ramazanlar' dedirtiyor
Düşen alışveriş harcamaları 'Nerede o eski ramazanlar' dedirtiyor

Geçen yıl ramazan ayında harcamanın yıl geneline göre önceki yıllardan daha fazla arttığı tek kategori şeker ve çikolatanın olduğu atıştırmalıklar oldu.

Ipsos KMG'nin Ramazan Raporu'na göre 2006, 2007 yıllarında ramazan ayında tüketim yüzde 20 artarken 2008'deki artış yüzde 13'te kaldı

İSTANBUL - En  büyük araştırma şirketlerinden Ipsos KMG’nin Ramazan Raporu, ramazan ayındaki tüketim artışının büyük oranda düştüğünü gösterdi. Ipsos KMG’nin her yıl hazırladığı ve ramazandaki tüketim eğilimi ve artışlarını izlediği Ramazan Raporu, 2008 yılındaki tüketim oranları için “Nerede o eski ramazanlar?” dedirtiyor.
Türkiye’de geçtiğimiz yıllarda ramazan döneminde harcama ortalama bir aya göre yaklaşık yüzde 20 daha yüksek gerçekleşiyordu. 2008 yılı ramazan döneminde ise artış daha düşük gerçekleşti ve ortalama bir aya göre haneler harcamalarını yüzde 13 artırdı.

Seyrek alışveriş yapıldı
Türkiye’de hızlı tüketim ürünleri için harcanan para 2008 yılında önceki yıla kıyasla yüzde 5 arttı. Enflasyondan arındırıldığında ise yüzde 5 daralma yaşandı. Önceki yıla göre 2008 yılında enflasyon artışına paralel olarak hanelerin bir seferde harcadığı para artarken haneler daha seyrek alım yaptılar. Harcamadaki bu genel azalma ramazan dönemindeki harcamada da görünüyor. Her üç yılın ramazan döneminde de harcanan para aylık ortalamaların üzerinde gerçekleşti. Ancak 2008 yılı ramazan dönemindeki harcama artışı önceki yıllara göre biraz daha düşük seviye görerek ay ortalamasına göre 113 endeks aldı.

Kriz ‘DE’ grubunu vurdu
Ramazan dönemlerinde harcamasını en çok artıran hane grubu ‘DE’ sosyoekonomik statü grubu oluyor. Ancak krizden en çok etkilenen grup olan DE grubunun ramazan döneminde harcamasını eskisi kadar artırmaması 2008 ramazan dönemi harcamasının genel olarak önceki dönemlere göre daha az artış göstermesine yol açtı.
Ramazan döneminde aylık ortalamaya göre gıda ve içecek harcaması tüm gruplarda artış gösterse de 2008 yılında DE SES grubunda belirgin bir artış görülmedi. Ramazan dönemi harcamasının 2008 yılında önceki yıllar kadar artış göstermemesinin en büyük kaynağı da DE grubundaki bu düşük artış oldu.
2006 ve 2007 yıllarında ortalama bir aya göre DE SES grubu hanelerin harcamaya katkısı artarken 2008 yılına gelindiğinde DE hanelerinin ramazan harcamasından aldığı pay düşüş gösterdi. DE hanelerin 2008 ramazan dönemindeki harcamayı payı yıl ortalamasının altında kaldı.
Ramazan ayında modern kanallarda yapılan harcama ortalama bir aya kıyasla daha yüksek çıkıyor.
Ramazan ayında artan harcamadan market ve bakkallar daha az pay alırken içinde kasapların bulunduğu diğer kanallar ve tekil süpermarketler payını artırıyor. 2008 yılında önceki yıllardan farklı olarak zincir marketler harcamadaki payını artırdı.

Kipa öne çıkıyor
Ortalama bir aya kıyasla ramazanda ulusal kanallara genel olarak daha fazla para harcanmazken; bu da zincirlerin pay artışının büyük ölçüde ulusal değil yerel zincirlerden kaynaklandığını gösteriyor. Ulusal kanallar arasında 2008 yılı ramazan döneminde yıl içindeki genel performansına kıyasla zincir marketlerden Kipa’nın daha fazla ön plana çıktığı görülüyor.

En çok et satışı artıyor
Ramazan ayında toplam hızlı tüketim ürünleri harcaması başta et ve et ürünleri, hediyelik çikolata ve şekerler olmak üzere gıda ürünleri ve içecek harcamalarının artmasına bağlı olarak artıyor. Son üç ramazan döneminde de sadece süt ürünleri kategorisine yapılan harcama ortalama bir aydaki harcama değerinin altında kalırken en yüksek harcama endeksi et ve işlenmiş et ürünlerinde görülüyor. 2008 yılında yağ ve diğer gıda ürünlerine (kuruyemiş, zeytin, yumurta vb.) yapılan harcama ise önceki yıllardan farklı olarak ortalama altında kaldı.
Geçen yıl ramazan ayında harcamanın yıl geneline göre önceki yıllardan daha fazla arttığı tek kategori atıştırmalıklar oldu. Diğer tüm kategorilerde Ramazan dönemindeki harcama normal bir aya göre 2008’de daha az arttı.

Ramazan sonuna doğru azalıyor
Rapora göre ramazan ayı içindeki haftalar daha önemli hale geliyor. Çünkü ramazan bir aylık ama oldukça farklı alım davranışlarının görüldüğü bir süreç ve her bir haftası kadar ramazan hazırlığını kapsayan önceki haftalar ve bayram hazırlığını kapsayan sonraki haftalar da bu süreçte etkili oluyor. Ramazan Raporu’na göre ramazan ve bayramdaki tüketim alışkanlıkları şöyle:
Hazırlıkta yoğun harcama: Rapora göre haneler genellikle ramazandan ve ramazan bayramından önceki bir hafta daha yoğun harcama yapıyorlar. Ramazan dönemi süresince harcamaları
genellikle azalarak devam ediyor.
Et harcaması artıyor: Et ve et ürünlerinde tüm ramazan süresince ramazan öncesi ve sonrası döneme göre yüksek bir harcama söz konusu.
Buna karşın içeceklerde ramazan ayı ortasında bir yükselme görülüyor.
Süt ve süt ürünleri ramazanın genelinde harcama bakımından ön planda olmayan kategoriler ve ramazan sürecinde de çok inişli çıkışlı bir harcama trendi göstermiyorlar.
Şeker satışı sonunda artıyor: Hediyelik şeker ve çikolatanın da içinde bulunduğu atıştırmalık kategorisinde bayram alışverişine paralel olarak ramazan sonunda artış görülüyor. (Radikal)