'Düşmez Kalkmaz'ı yazdı, Turkcell'den 20 bin TL kazandı

'Düşmez Kalkmaz'ı yazdı, Turkcell'den 20 bin TL kazandı
'Düşmez Kalkmaz'ı yazdı, Turkcell'den 20 bin TL kazandı

Turkcell in Mobil Uygulamalar yarışmasında ilk üçe girmeyi başaran yetenekli genç girişimciler düzenlenen bir törenle para ödüllerini aldı. Birinci Boğaziçi Üniversitesi nden Gökberk Ergün (soldan ikinci) oldu.

Boğaziçili öğrenci Gökberk Ergün, Turkcell'in mobil uygulama yarışmasının en yaratıcı beyni oldu. Gökberk'in ortaya koyduğu mobil uygulama; hastalar yere düştüğünde, cep telefonu bu durumu anlayarak anında yakınlarını-sağlık kuruluşlarını bilgilendiriyor

İSTANBUL - Turkcell’in Türkiye ’de geliştirilen mobil uygulama sayısını artırmak, ekosisteme yeni oyuncular kazandırmak ve girişimciliği teşvik etmek amacıyla düzenlediği ‘Uygulamalar Yarışıyor’un kazananları açıklandı.
Kazanan uygulamalar, Türkiye’nin en büyük mobil uygulama dükkanı olan Turkcell Uygulamalar’da yerini alarak milyonlarca kişinin kullanımına açılacak. ‘Türkiye’nin Bill Gates’leri, Steve Jobs ’larını ortaya çıkaracak yarışma’ Dereceye girenlere ödüllerini veren Turkcell Ürün ve Servis Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar, kazananları tebrik ederek şunları söyledi:

Gates’ler ortaya çıkacak
“Sürekli yenilik peşinde koşan, değişim ve farklılaşmaya inanan, insana değer veren Turkcell kendi ekosistemiyle büyüyen bir şirket. Bu ekosistemin odağında, yeni fikirler, inovasyon, iş ortakları ve girişimciler var. Uygulamalar Yarışıyor gibi yeni fikirlerin, yaratıcılığın bir arada bulunduğu platformların ülkenin geleceği için çok önemli olanaklar sunduğuna inanıyoruz. Yarışmaya gösterilen büyük ilgi bu inancımızı daha da pekiştiriyor.
18 ayrı üniversite ve dört firmadan gelen uygulamalar Türk insanının, fırsat verildiği takdirde, ne kadar yaratıcı olabildiğinin en güzel örneğini teşkil ediyor. Yakın zamanda ikincisini düzenleyeceğimiz Uygulamalar Yarışıyor’un, Türkiye’nin Bill Gates’lerini, Steve Jobs’larını ortaya çıkaracak en önemli inovasyon platformlarından biri olacağına inanıyoruz.”

Birinci Boğaziçili
Jürinin bilişim ve iletişim dünyasının önde gelen isimlerinden oluştuğu yarışmanın birincisi ‘Düşmez Kalkmaz’ adlı uygulamasıyla Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencisi Gökberk Ergün oldu.
Gökberk Ergün’e 20 bin TL’lik büyük ödülü getiren Düşmez Kalkmaz, yaşlı ya da epilepsi hastaları gibi düşme riski taşıyanlar yere düştüğünde, cep telefonunun bu durumu anlayarak anında hasta yakınları ya da sağlık kuruluşlarını bir mesajla haberdar etmesini sağlıyor. 

İkinci Ege Üniversiteli
Uygulamalar Yarışıyor’da ikinciliğe Ege Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan Cahit Gürgüç layık görüldü. Gürgüç’e 10 bin TL’lik ödülü getiren ‘Sobe’ adlı uygulama dokunmatik ekranlı telefonlarda görme engellilerin temel ses hizmetleri dışındaki katma değerli servislere ulaşmalarını ve hayatlarını kolaylaştırmalarını sağlıyor.
Yarışmanın üçüncülüğü ve 5 bin TL’lik ödülü ise ‘Renklerim’ adlı uygulamasıyla Kocaeli Üniversitesi öğrencisi Orkun Kılınç’ın oldu. 

Üçüncü Kocaeli Üniversiteli
Kılınç’ın renk körlerinin hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen uygulaması renk körlerinin ayırt edemediği renkleri ve farkına varamadığı ayrıntıları görmesine yardımcı oluyor. Jüri, Turkcell Akademi Eğitim Bursu ödülüne Boğaziçi Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi Doğukan Erenel ve Tasarımcı Emre Pehlevan’ın birlikte geliştirdiği Kazı Kazan uygulamasını layık görülürken, Mobinex kategori ödülünü Tolga Çöplü, Dilfer Nasir, Selin Sade Çöplü, Hamdi Yılmaz’ın ekip olarak Mobinex Smartface Designer kullanarak geliştirdikleri “Bana Gel” uygulaması aldı.
Turkcell İş Ortaklığı Geliştirme ve İnovasyon Yönetimi Bölüm Başkanı Ethem Eldem, yazılım geliştiricilere yönelik destek programının müjdesini de verdi. Eldem, “Yazılım Geliştirici Destek Programı ile yazılım geliştiricilere eğitim ve danışmanlık desteğinin yanısıra fikirlerini ticarileştirme fırsatı da sunuyoruz. Turkcell olarak, yenilikçi fikir sahibi yazılımcıyı ve girişimciliği desteklemeyi sürdüreceğiz” dedi. (Radikal)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  Ege

  ,

  Steve Jobs