Düşük dolara özel komisyon

Başbakan Erdoğan, dolardaki düşüşün nedenlerinin izahını istedi. Maliye Bakanı Unakıtan ve Devlet Bakanı Babacan da ortak bir 'dolar timi' kurdu.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan Doları'nın Merkez Bankası'nın müdahalesine karşın durdurulamayan düşüşünün nedenlerinin ortaya çıkarılması için bürokratlardan oluşan bir "dolar timi" kurdu. Timin bazı toplantılarına ilgili bakanların da katıldığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, dönem dönem ekonomiden sorumlu bakanlarla bir araya gelerek, son durum üzerine brifing alan Başbakan Erdoğan, bu kapsamda yaptığı son toplantıda dolardaki düşüşe dikkat çekerek, Merkez Bankası'nın müdahalesine karşın düşüşün neden durdurulamadığını sordu.
Düşüşün dikkat çekici olduğunun ve başka nedenleri olabileceğinin altını çizen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'dolardaki düşüşün gerçek nedenlerinin ortaya çıkarılması için' bakanlara talimat verdi. Erdoğan'ın, Merkez Bankası'nın müdahalesine karşın düşüşün sürmesine bir anlam veremediği, bunun nedenlerinin sonucu ne olursa olsun bütün ayrıntılarıyla ortaya konulmasını istediği belirtiliyor.
'Dolar timi' devrede
Başbakan Erdoğan'ın talimatının ardından Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan düğmeye bastı. Bakanların talebi üzerine Başbakanlık, Maliye, Hazine ve Dış Ticaret müsteşarlıkları, Merkez Bankası ve ilgili diğer ekonomik birimlerden uzmanların katılımıyla bir komisyon oluşturuldu. Komisyonun bazı toplantılarına bakanların da katıldığı, görüşüne başvurma gereksiniminin doğması halinde ekonomi yönetimindeki diğer bürokratların da katılabileceği kaydedildi. Dolar komisyonu üniversite ve akademik çevrelerden de destek alacak.
Yeni önlemler alınabilir
Çalışmalarına ivedilikle başlayan komisyon, ilk olarak bugüne kadar gerçekleşen dolardaki düşüş rakamlarını incelemeye aldı ve ekonominin diğer parametreleriyle ilişkisini araştırmaya başladı. Komisyon doların düşüşüne ilişkin incelemesinin ardından en kısa zamanda 'durum, neden ve çözüm' raporu hazırlayacak ve Başbakan Erdoğan'a sunacak. Erdoğan'ın, raporun ardından Merkez Bankası'nın özerkliğini ihlal etmeden, ihracatçıların da şikâyetçi olduğu dolardaki düşüşü engellemek üzere yeni önlemler alınmasını isteyeceği kaydediliyor.
Doları 1 kuruş bile artıramadı
Merkez Bankası Çarşamba günü doların 2001 yılının Haziran ayından buyana en düşük seviyesine gerilemesi üzerine doğrudan alım yönünde müdahalede bulunmuştu. Ancak Merkez Bankası'nın gün içinde 4 kez müdahale ederek, 2 milyar dolar almasına rağmen dolar yalnızca 1 kuruş artmıştı. Dev müdahaleye rağmen doların değerinin artmamasının nedeni ağırlıklı olarak yabancıların satışına bağlanmıştı. Finans çevreleri, Merkez Bankası'nın piyasadan döviz çekmeye çalıştığı sırada özellikle Londra bazlı satışların olduğunu belirtmişlerdi.
Merkez Bankası da aynı gün yaptığı açıklamada ekonomideki olumlu beklentilerin artarak devam etmesine bağlı gözlenen döviz satışlarının, döviz kurlarında aşırı oynaklık yaşanmasına neden olduğunu, oynaklığı gidermek için de döviz piyasasına 'alım' yönünde doğrudan müdahale ettiğini belirtmişti.