Düşük faizli bahar kampanyası başlatan Ziraat'te krediler kapışıldı

Düşük faizli bahar kampanyası başlatan Ziraat'te krediler kapışıldı
Düşük faizli bahar kampanyası başlatan Ziraat'te krediler kapışıldı

Can Akın Çağlar: KDV ve ÖTV indirimi de kredi talebini olumlu etkiledi.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar bu hafta başlattıkları bahar kampanyasının yoğun ilgi gördüğünü belirtip, "Mart ayı içinde günde ortalama 4-5 bin kişi kredi almak için müracat ediyordu. Bugün ise saat 12:03'e kadar 22.038 kişi başvuruda bulundu' dedi

İSTANBUL - Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, bu hafta başlattıkları bahar paketinde beklentilerinin ötesinde taleple karşılaştıklarını belirterek, “Bireysel ürünlere yönelik daha önce günde 4-5 bin müracaat alırken, bugün  (dün) saat 12:03 itibarıyla aldığımız müracaat 22 bin 38’e ulaştı” dedi.
İstanbul’da bahar kampanyasının ilk sonuçlarını basın mensuplarıyla paylaşan Çağlar,  kampanyaya ilginin beklentilerinin ötesine geçtiğini ifade etti. Çağlar’a göre insanların zihnindeki kriz algısı en ufak bir imkân sağladığında bir kenara bırakılıp yatırım tercihlerini realize ediyor. 

Kampanya nasıl etkiledi?
Can Akın Çağlar, bireysel ürünler açısından bakıldığında mart ayı içinde günde ortalama olarak 4 ile 5 bin müşteriden kredi müracatı aldıklarını, bugün (dün) ise öğle saatlerine kadar aldıkları müracat sayısının 22.038 kişiye ulaştığını ifade etti. Taşıt kredilerinin de oldukça revaçta olduğunu ifade eden Çağlar, kampanya öncesinde hafta da 1 milyon TL taşıt kredisi kullandırırken, artık günde 1 milyon TL’lik kredi kullandırdıklarını belirtti. Taşıt kredilerine gelen talepte ÖTV indiriminin de katkısı olduğunu düşündüğünü söyledi. Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, “Konut da ise, bahar kampanyası öncesinde günlük bazda 6 milyon TL kullandırılırken, şimdi 8.7 milyon TL’lik kredi kullandırıldığını ifade etti”. Şu anki veriler çerçevesinde talebin çok daha yukarı geleceğini tahmin ediyorum” diye konuştu.
Çağlar, mart ayı ortalaması açısından kredilerin genel seviyesine bakıldığında ise artışın oldukça yüksek düzeyde geldiğini ifade etti. Bahar kampanyası başlatılmadan önce mart ayı içinde ortalama olarak günlük bazda 34 milyon TL’lik kredi kullandırdıklarını, dün ise (önceki gün) rakamın 60 milyon TL’ye çıktığını ifade ederek yaklaşık iki kat arttığını  vurguladı.
Verilen kredinin yapısı açısından bakıldığında 60 milyon TL’lik kredinin üçte ikisinin tüketici kredisi olduğunu, geri kalanın ise konut ve taşıt kredisi olarak kullandırıldığını belirtti. Beklentilerin çok ötesinde taleple karşılaştıklarını ifade eden Çağlar, KDV ve ÖTV indirimlerinin piyasada ivmelendirici etki yaptığını, arkasından da uygun kredi imkânları sunulduğunda talebin realize edildiğini gördüklerini belirtti. 

Ziraat’ten 0,99 faiz
Ziraat Bankası, tüketici talebini canlandırmak ve üretime de dolaylı destek sağlamak amacıyla, hafta içinde, bireysel kredi kalemlerinde de indirim yaptığını açıklamıştı. Tüketici kredilerinin faizi yüzde 1,89’dan, 12 ay vadeye kadar yüzde 0,99’a, 13-24 ay vadeye kadar 1,09’a, 25-36 ay aralığında yüzde 1,39’a, 37-48 ay vade aralığında yüzde 1,49’a indirilmişti. (Radikal)

Sıra problemli kredi paketinde
Bahar paketinin ardından sorunlu kredilerle ilgili de bir paket açıklayacaklarını hatırlatan Can Akın Çağlar, “Bir başka paketimiz de problemli müşterilerimize dönük paket. Takibe intikal etmiş alacakların tahsili için tamamen terzi işi uğraşıyoruz. Onu bir müddet sonra açıklayacağız. Sektörde takibe intikal etmiş alacaklar Haziran 2008’de yüzde 3 idi. Şimdi yüzde 4’lere geldi. Bu da 12 milyar lira civarında. Bizim ki yüzde 2,2” dedi. 

Canlanma başladı
Bahar kampanyasına yoğun talep geldiğine dikkat çeken Çağlar, “Bizim kredi indirimimizle taleplerin realize edildiğini görüyoruz. Krizin belki hafiflediğini canlanmanın bir parça başladığını söyleyebiliriz” diye konuştu.