Düzenli iOs, özgür Android

Düzenli iOs, özgür Android
Düzenli iOs, özgür Android
Apple'ın işletim sistemi iOs kullanıcılarına düzenli bir hayat vaat ederken Samsung'un Android'i özgürlüğü sunuyor.
Haber: CAN MUMAY / Arşivi

Apple geçen hafta çıkardığı yeni işletim sistemi iOS 6 ile Android ile olan rekabeti alevlendirdi. Android kullanıcıları fikri mülkiyet ve içerik geliştirme açısından işletim sistemlerinin çok elverişli olduğunu düşünürken iOS’çular uygulamaların çeşitliliği ve Apple arayüzlerinin iOS’u 1 numara yaptığını düşünüyor.
Apple’ın yıllarca Macintosh bilgisayarlarında kullandığı MacOs işletim sisteminden adını alan iOS işletim sistemi ilk olarak 29 Haziran 2007’de ortaya çıktı. Yıl sonunda ilk iPhone ve iPod Touch’larda kullanılmaya başlanan sistem sadece Apple ürünlerinde kullanılıyor. 

‘İşine karışan yok’ 


iOS için ilk olarak söylenebilecek şey ‘kullanıcısını işine fazla karıştırmıyor’. İşletim sistemi üzerinde oynamak veya ‘jailbreak’ dışında belli işlemler yapmak mümkün değil. 2005 yılında çalışmalarına başlanan Android işletim sistemi ilk olarak 2008 yılında telefonlarda kullanılmaya başlandı. 2008 yılında tamamen Google’ın kontrolüne geçen Android, 10’un üzerinde telefon üreticisi şirket ve aynı zamanda tablet cihazlarda kullanılıyor. 

iOs ve Android karşı karşıya!
***Android ile internet üzerinden video izlenebiliyor, iOS Java ve Flash Player eksikliğinden ötürü her siteye açık değil.
***Apple fikri mülkiyet konusunda son derece hassas, iOS’ta Google grafiklerden fotoğraf indirilemiyor. Android’de bu serbest.
***iOS’ta MP3 indirmeye müsait uygulama az. Google Play’de bol bol MP3 uygulaması var.
***Apple uygulamalarının AppStore’a alınması sürecinde çok hassas. Google Play’e isteyen herkes kolayca katkıda bulunabiliyor.
***Apple erotik içerik açısından son derece katı porno sitelerin çoğuna erişime izin vermiyor. Android’de böyle bir hassasiyet yok.
***iOS arkaplanda pek çok programı cihazı yavaşlatmadan tutabiliyor. Android zaman zaman yavaşlıyor.

Google’a kız , Youtube’u sil!
Samsung ile arasındaki patent davasından sonra Android işletim sistemine de dava açabileceği söylentileri ortada dolaşan Apple, Google’ın sahip olduğu Youtube uygulamasını iOS 6’dan çıkardı. Ayrıca Apple bununla yetinmedi, uzun zamandır harita konusunda uyumla çalıştığı Google Maps yerine TomTom ile anlaşarak navigasyon alanında da Google’ı iOS’lardan çıkardı.

bigPara.com