E -bildirinin maliyeti 2 milyar dolar

E -bildirinin maliyeti 2 milyar dolar
E -bildirinin maliyeti 2 milyar dolar
Başbakan Erdoğan bütçe görüşmelerinde 27 Nisan bildirisinin beyhude girişim olarak kaldığını ancak 2 milyar dolarlık maliyeti olduğunu söyledi.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , ekonomide elde edilen başarıları cumhuriyetle hesaplaşma gibi lanse edenlerin öncelikle müdahalelerdeki rollerini, darbeler karşısındaki destekleyici tavırları sorgulamalarını isteyerek, “Bakın 27 Nisan bildirisi AK Parti hükümetinin dik duruşu sayesinde sadece beyhude bir girişim olarak kalmış, akamete uğratılmıştır. Buna rağmen bu e-bildirinin Türkiye’ye sadece faiz yoluyla maliyeti 2 milyar dolar olmuştur” dedi.
Başbakan Erdoğan, 2013 yılı bütçe tasarısı görüşmeleri sırasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’na 2 yıl önce 2011 yılı bütçe tasarısı görüşmeleri sırasındaki Kayseri Belediyesi ile ilgili yolsuzluk iddialarına yanıt verdi. Erdoğan, Kayseri Belediyesi’nin Kayseri’de 3 bin 500 aileye 1’er kilogram sucuğu ücretsiz dağıttığını dile getirerek, “Bugün dağıtılan 3.5 ton sucuk Sayın Kılıçdaroğlu’nun iftira ve ithamları sayesinde bizzat Kılıçdaroğlu tarafından finanse edilmiş oldu. Belediye Başkanımız tarafından açılan tazminat davalarından 3’ü sonuçlandı. CHP Genel Başkanı 75 bin lira tazminatı Büyükşehir Belediye Başkanımıza ödedi” dedi.

Karneyi millet verir
Başbakan Erdoğan, 7 farklı seçimde milletten tam not aldığını söyleyerek, “Karneyi millet verir” dedi. İnsanı ekonomik nesne olarak görmediklerini söyleyen Erdoğan, refah göstergeleri ile ilgili olarak, “Türkiye’de her 100 evden 54’ünde cep telefonu vardı, şimdi 93 telefon var. Bir cep telefonu abonesi 2009 yılında ortalama 184 dakika konuşuyordu, şu anda 300 dakika. 2002’de 4 milyon 600 bin otomobil vardı, şu anda 8.5 milyon” diye konuştu. 2002 yılında asgari ücretin tamamıyla 143 litre süt alınabilirken, bugün 316 litre süt alınabildiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, 2002 yılında 181 kilo ekmek alınırken, şu anda 289 kilo ekmek alınabildiğini söyledi.
Projelerle ilgili bilgi veren Erdoğan, 3. Boğaz köprü ve bağlantı yolları yapım çalışmalarına 2013’ yılında başlanacağını söyledi. Altay milli tankının ön tasarımının tamamlandığını, Anka insansız hava aracının tasarım ve prototipinin tamamlandığını anlatan Erodğan, “Atak helikopteri de Türkiye’de üretiliyor. 2013 yılı içinde bu helikopterlerin Türk Silahlı Kuvvetlerine teslimatına başlamayı planlıyoruz. Göktürk2 uydumuzu 19 Aralık saat 18.52’de uzaya gönderiyoruz” dedi.

Yeni vergi yasası ilk yarıda
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı’nın tamamlandığını, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na sunulduğunu belirterek, Kanun’u önümüzdeki yılın ilk yarısında TBMM’ye getirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Sayıştay haberi damga vurdu

Radikal’in, kamuyu denetlemekle görevli Sayıştay’ın, 2011 yılına ait 132 raporunu Meclis’e göndermediğini içeren ve ‘Nerede bu raporlar’ başlığı ile duyurduğu haberi Meclis’teki bütçe görüşmelerine damgasını vurdu. Muhalefet, Sayıştay raporları gelmeden bütçe görüşmelerinin yapılamayacağını savundu. TBMM Başkanı Cemil Çiçek ise Sayıştay yetkilileri ile üç defa görüştüğünü, Sayıştay raporlarının olmamasının eksiklik olduğunu söyledi.

bigPara.com