E-ihalede ilk uygulama ilaca

Kamu ihaleleri, gelecek yıldan itibaren kademeli olarak elektronik ortama taşınıyor. E-ihale yöntemi için pilot uygulama, kamu alımlarının yüzde 30'unu oluşturan ve sık sık iddialara konu olan ilaç alımlarında yapılacak.

ANKARA - Kamu ihaleleri, gelecek yıldan itibaren kademeli olarak elektronik ortama taşınıyor. E-ihale yöntemi için pilot uygulama, kamu alımlarının yüzde 30'unu oluşturan ve sık sık iddialara konu olan ilaç alımlarında yapılacak. Bu uygulamadan elde edilen veriler ışığında projenin, 2007'de yaygınlaştırılarak bütün kamu kurumlarını kapsaması planlanıyor.
İhalelerin, 'insan faktöründen-kayırmacılıktan' olabildiğince uzak, güven ortamı içinde yapılmasını öngören proje ile yılda en az 8 milyar dolar tasarruf hedefleniyor. Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Şener Akkaynak, ihalenin temel ilkeleri arasında yer alan 'kamuoyu denetimi'nin ihalelerin elektronik ortama taşınmasıyla sağlanabileceğini belirtti. Akkaynak, ihaleye giren firmaların hangi kriterlerle elendiğini, ihale günü kimin ne kadar teklif verdiğini ve nasıl kazandığını internetten takibin mümkün olacağını anlattı. Akkaynak, ilaç alımlarının, tek ürün kodu üzerinden yapılacak olması nedeniyle sisteme uygun olduğuna işaret etti. Akkaynak, pilot uygulamanın başlatılması için bakanlık ile protokolü imza aşamasında kaldıklarını belirterek, "Uygulamaya, bu yılın son çeyreğinde başlamamız lazımdı, ancak gerçekleşmedi. Düğmeye basınca hazırız biz, bizim için sorun yok" dedi.

'Makinenin hemşerisi yok'
E-İhale Çalışma Grubu Başkanı ve KİK Başkan Yardımcısı Gökhan Oğuz e-ihale ile kamu alımlarındaki 'yolsuzluk' iddialarının ortadan kaldırılacağını söyledi. Oğuz, bu kanun içinde de bazı kayırmacılıkların yapılabileceğini' belirterek, şunları kaydetti: "En pratik çözüm bilgisayarı araya koymak. Kamusal ihtiyaçların karşılanması teknik bir olaydan ibarettir. İnsan faktörü girdikçe subjektif uygulamalar da olabilir. Makinelerin hemşerileri, ideologları yoktur. Ayrıcalık yapmayı düşünemezler." Bilgi İşlem Dairesi Başkanı İhsan Özgen de e-ihale ile kamu ihalelerine katılmak isteyen girişimcilerden istenen 70 kalem belgenin verilerinin sanal ortamda toplanacağını belirtti.