E-imza'ya büyük ilgi var

Türkiye'nin birçok gelişmiş ülkeyle eşzamanlı uygulamaya geçirdiği ıslak imza ile aynı hukuki sonuçları doğuracak elektronik imza (e-imza) uygulaması, hızlı başladı.

ANKARA - Türkiye'nin birçok gelişmiş ülkeyle eşzamanlı uygulamaya geçirdiği ıslak imza ile aynı hukuki sonuçları doğuracak elektronik imza (e-imza) uygulaması, hızlı başladı. Sektörde yetkili 2 firma, özellikle ihracatçılardan yoğun talep alıyor. Telekomünikasyon Kurumu'ndan e-imza sertifikası vermek için özel sektörde yetkilendirilen firmalardan Türk Silahlı Kuvvetleri Elele Vakfı'nın iştiraki Türktrust, 200'ün üzerinde sertifika verdi.
Sertifikaların 150 milyon YTL'lik ücretle verildiğini söyleyen Türkturist Genel Müdürü Yüksel Samast, ihracatçılar, mali müşavirler ve e-ticaret yapanların yoğun talebi olduğunu açıkladı. E-imzanın 1024 bit kriptolu algoritmadan oluşturulan bir sayısal veri olduğunu vurgulayan Samast, bu imzanın kırılmasının mümkün görülmediğini kaydetti. Samast, e-imza sertifikasıyla gönderilen bir yazının, alıcısına ulaştığında gönderenin sertifikası ve yolda hiçbir değişikliğe uğramadığına dair uyarı mesajıyla birlikte ekrana yansıdığını açıkladı.