E-postası olmayan binemez!

E-postası olmayan binemez!
E-postası olmayan binemez!
Sadece geçen yıl 138 milyon bilet ve 10 milyon yolcu listesi düzenlenince Maliye düğmeye bastı. Hem tasarruf sağlayacak hem de kayıtdışılığı önleyecek e-bilet uygulamasıyla alınan biletler yolcunun e-postasına gönderilecek.e-postası olmayanlar trene vapura binemeyecek.

Vatan Gazetesi'nden Gülümhan Gülten'in haberine göre, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in talimatıyla karada ve denizde e-bilet dönemi başlıyor. Mehmet Şimşek, sadece 2011 yılında yaklaşık 183 milyon bilet ve 10 milyon yolcu listesi düzenlendiğinin belirlenmesi üzerine düğmeye bastı. Yarattığı yüksek maliyetler nedeniyle kayıtdışıyla mücadele kapsamında e-bilet düzenlemesi ile artık şehirlerarası ve uluslararası kara ve deniz seyahatlerinde kağıt bilet dönemi sona erecek. Yerine getirilen e-biletle beraber yolcu listeleri de elektronik ortama taşınarak yolcu listelerinde de kağıt sistemi kaldırılacak. Trene, otobüse ve vapura binmek isteyen herkesin e-postası olmak zorunda, çünkü biletler mail yoluyla alınacak.

Maliye Bakanlığı’nın elektronik fatura uygulamasından sonra şimdi de elektronik bilet uygulaması başlıyor. Mevcut uygulamada yolcu biletleri, yolcu taşımacılığı yapan firmalar tarafından elektronik ortamda oluşturuluyor ve internet ortamında satılıyor olmasına rağmen yasal mevzuat gereğince yolculara kağıda basılarak veriliyor. Kağıda basılan biletin ikinci kopyasının, yasal saklama sürelerince mükellef tarafından saklanması gerekiyor.

MALİ MÜHÜR DE GEREKECEK
Ayrıca karayolu taşımacılığında, yolcu listelerinin kağıda basılarak düzenlenmesi ve diğer kopyalarının da acente ve mükellef tarafından yasal süreleri boyunca korunması zorunlu. Seyahat firmaları mevzuatın getirdiği bu yükümlülükler nedeniyle, yüksek bilet basım ve arşivleme maliyetlerine katlanmak zorunda kalıyorlar. Bu kapsamda akışlarında acentelerden ikinci nüshaların toplanması ve konsolide edilmesi gibi süreçler de önemli bir maliyet oluşturuyor.

Yeni uygulamaya ilişkin yönetmelik değişikliğinin hazırlandığı ve yarın Başbakanlığa sevkedileceği belirtilirken, Maliye Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre yeni düzenlemenin getireceği sistemin özellikleri şöyle: “Artık, seyahat firmalarına bugüne kadar bastıkları kağıt biletleri, elektronik olarak düzenlemelerine izin verilecek. E-bilet izni alan mükellefler, oluşturdukları biletleri merkez, şube, acente ve çağrı merkezi gibi birimlerinin yanında internet aracılığı ile de yolcularına satabilecek. Biletlerini elektronik ortamda düzenlemek isteyen firmalar eğer şirketlerse, ‘mali mühür’ edinmek zorunda olacak. Mali mühür, kamuoyunda, elektronik imza olarak biliniyor. Şirketi olmayan gerçek kişi seyahat acentelerinin ise ‘e-imza’ya sahip olmaları gerekiyor. Bunlarla beraber bütün seyahat firmalarının e-fatura uygulamasına başvurarak e-fatura izni almış olmaları gerekiyor. (Vatan)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109108610910862

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  xxx - Buenasivassc

  günlerdir ido nun etik dışı uygulamaları konuşuluyor. Tabi bu gündemi hükümet yumurtlamayınca fazla üzerinde durulmuyor. kendi elleri ile yarattıkları bu tekeli ehlileştirmek yerine biz bu pastadan payımızı alalımın peşindeler halen. eğer paraya ihtiyacınız var ise kapatın diyaneti, bırakın camilerin giderlerini ödemeyi. al sana kalıcı ve kesin çözüm, ne oldu olmadı mı ?

  DESENE - pispor

  Hırsızlık katmerleşmiş.Ne oldu da bu kadar kayıt dışı,10 yıldır ne yapmış ak parti hükümeti hırsızlığa vergi kaçakçılığına kayıt dışılığına göz yummuş.ya namuslu vatandaşın günahı ne.