EBK maliyeti düşürecek

EBK maliyeti düşürecek
EBK maliyeti düşürecek

Et ve Balık Kurumu (EBK) yöneticilerinin geçen aylarda yapılan yolsuzluk operasyonlarında adları geçmişti.

Ekonomi bürokrasisi 500 milyon lira zarar eden EBK'nın maliyetlerinin düşürülmesini istedi. Ancak EBK'yı değiştirecek düzenleme Meclis gündemine gelmedi.

Bu yıl yapılan yolsuzluk operasyonunda bazı yöneticilerinin adı geçen ve son dönemde çeşitli iddialarla gündeme gelen Et ve Balık Kurumu’nu ekonomi bürokrasisi masaya yatırdı. Kurumun satış politikasının zarara yol açtığı tespiti bu yıl 2013 yılı programına girdi. Programda, “EBK’nın zayıf mali yapısının güçlendirilmesi için satılan malların birim maliyetlerini düşürücü tedbirler alması gerekmektedir” denildi. Bu ifade, EBK’ya yönelik yeni düzenlemelerin habercisi olarak kabul ediliyor.
EBK, 2013 programında önlem alınması gereken kamu iktisadi teşebbüsleri arasında sayıldı. Programda yer alan ifadelere göre, Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü, isim hakkı kullanımı verdiği mağazaların sayısını 56’dan 75’e çıkararak pazar payını arttırdı. Kuruluşun kombinaları ülke geneline yayılarak 2012 yılında 11’e çıktı. Kombinalarında ise modernizasyon çalışmaları sürdürülüyor. Bu ifadelerle anlatılan kurumla ilgili olarak yapılması gereken ise, “EBK’nın satış fiyatlarının satış maliyetinin altında kalması, kuruluşun uzun yıllardır zarar etmesine sebep olmaktadır. EBK’nın zayıf mali yapısını güçlendirebilmesi için satılan malların birim maliyetlerini düşürücü tedbirler alması gerekmektedir” ifadeleriyle aktarıldı. 

Meclis gündeminde yok 

“Yeni önlemler alınmalı” ifadesiyle programa alınan kurumun zararının 500 milyon TL civarında olduğu tahmin ediliyor. Kurumun et, süt piyasasında yönlendirici kurum olarak yeniden yapılandırılması gündeme geldi. Ancak konuyla ilgili yasal düzenleme Meclis gündemine gelmedi.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ekonomi

  ,

  Kamu

  ,

  Pazar

  ,

  ülke

  ,

  yolsuzluk

  ,

  kurum

  http://www.radikal.com.tr/110569911056991

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TALAN - HARAYDIN

  EBK talan edildi.Biz de zarar eden kuruluş kamu adına çalıştırılmamalı ki 75 milyonun hakkı yenmesin diye sevindik.Ama baktık EBK hayatına devam ediyıor.O halde niye talan edildi. Örneğin Konya EBK EBK kasasına bir kuruş girmeden önce belediyeye kağıt üstünde devredilmiş, belediye önce üretimi durdurmuş sonra kendisine bir bina yapması karşılığında bir firmaya gökdelenler yapması için peşkeş çekmiş. Firma buradan yüzlerce trilyon kazanacak proje yapıyormuş peki bu alışverişten EBK kasasına ne girdi? sadece yalan ve talan. Kamu kuruluşları özelleştirme adı altında arsaları peşkeş çekme hakkına sahip değildirler. Zira şehirlerde yeşil alan yapmayı beceremiyor belediyeler. Belediye başkanlarının çoğu yeşil alan planlamada kara cahil.Kanun kişi başına 10m2 en az diyor.AB 26m2 olsun diyor. Bu işi şeref haysiyet yarışı haline getirenler rekoru 155m2 ye taşımışlar.Bizde Gökçek dışında kanuni zorunluluğun yarısına bile ulaşan yok.O halde kamu özelleştirmelerinde arsa satışı hakkı olamaz. Yıllık 1 TL ile üretim devam ettikçe otmatik kiralanmış olmalı.Kira kontratı yenileme iptal hakkı olmamalı.Ne zaman üretimden vazgeçer oraya işmerkezi ve konut yapmaya kalkar otomatik kira sözleşmesi sona ermeli ve yeri yeşil alan olmalı. Belediyeler diyor ki bu yer çok kıymetli milyon dolara satılır.Böyle bir kafa insan kafası olamaz.Elbette bu yerlere paha biçilmez. Bu kafa doğru olsa müzelerde eser kalmaz, hepsine paha biçilemiyor çünkü. Cami kalmaz hepsinin yeri değerli çünkü. Bu yerler sadece park olabilir. Çevresi de yıkılır genişletilir ve daha çevresine yüksek binalara yıkılan yerler toplanır.Usul bu. EBK kurumu arsaları niye yeşil alan olmadı da talan edildi?