EBK maliyeti düşürecek

EBK maliyeti düşürecek
EBK maliyeti düşürecek

Et ve Balık Kurumu (EBK) yöneticilerinin geçen aylarda yapılan yolsuzluk operasyonlarında adları geçmişti.

Ekonomi bürokrasisi 500 milyon lira zarar eden EBK'nın maliyetlerinin düşürülmesini istedi. Ancak EBK'yı değiştirecek düzenleme Meclis gündemine gelmedi.

Bu yıl yapılan yolsuzluk operasyonunda bazı yöneticilerinin adı geçen ve son dönemde çeşitli iddialarla gündeme gelen Et ve Balık Kurumu’nu ekonomi bürokrasisi masaya yatırdı. Kurumun satış politikasının zarara yol açtığı tespiti bu yıl 2013 yılı programına girdi. Programda, “EBK’nın zayıf mali yapısının güçlendirilmesi için satılan malların birim maliyetlerini düşürücü tedbirler alması gerekmektedir” denildi. Bu ifade, EBK’ya yönelik yeni düzenlemelerin habercisi olarak kabul ediliyor.
EBK, 2013 programında önlem alınması gereken kamu iktisadi teşebbüsleri arasında sayıldı. Programda yer alan ifadelere göre, Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü, isim hakkı kullanımı verdiği mağazaların sayısını 56’dan 75’e çıkararak pazar payını arttırdı. Kuruluşun kombinaları ülke geneline yayılarak 2012 yılında 11’e çıktı. Kombinalarında ise modernizasyon çalışmaları sürdürülüyor. Bu ifadelerle anlatılan kurumla ilgili olarak yapılması gereken ise, “EBK’nın satış fiyatlarının satış maliyetinin altında kalması, kuruluşun uzun yıllardır zarar etmesine sebep olmaktadır. EBK’nın zayıf mali yapısını güçlendirebilmesi için satılan malların birim maliyetlerini düşürücü tedbirler alması gerekmektedir” ifadeleriyle aktarıldı. 

Meclis gündeminde yok 

“Yeni önlemler alınmalı” ifadesiyle programa alınan kurumun zararının 500 milyon TL civarında olduğu tahmin ediliyor. Kurumun et, süt piyasasında yönlendirici kurum olarak yeniden yapılandırılması gündeme geldi. Ancak konuyla ilgili yasal düzenleme Meclis gündemine gelmedi.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ekonomi

  ,

  Kamu

  ,

  Pazar

  ,

  ülke

  ,

  yolsuzluk

  ,

  kurum