EBK özelleştirilseydi kıymanın bile kilosu 20 TL'yi aşardı

EBK özelleştirilseydi kıymanın bile kilosu 20 TL'yi aşardı
EBK özelleştirilseydi kıymanın bile kilosu 20 TL'yi aşardı

EBK Genel Müdürü Bekir Ulubaş, bayramda pazara 2 milyonun üzerinde büyükbaş hayvan sunulacağını belirtti.

Et Balık Kurumu'nun özelleştirilmemesinin et fiyatlarının daha da artmasını engellediğini belirten EBK Genel Müdürü Bekir Ulubaş, bayramda piyasanın dengeleneceğini söyledi

ANKARA - Et Balık Kurumu (EBK) Genel Müdürü Bekir Ulubaş, kurumun özelleştirme kapsamından çıkartılmasının son dönemde rekor düzeyde arttığı belirtilen et fiyatlarının daha da artmasını engellediğini söyledi. Et fiyatlarındaki artışı değerlendiren EBK Genel Müdürü Ulubaş, bayramda pazara sunulacak 2 milyonun üzerindeki büyükbaş hayvanın piyasayı dengeleyeceğini ifade etti.
“Eğer EBK özelleştirme kapsamından çıkartılmasaydı, bugün kıymanın bile kilosu 20 liranın üzerinde olurdu” diyen EBK Genel Müdürü Bekir Ulubaş, serbest piyasada 11.50-12.00 lira olan karkas etin kilosunun bayramdan sonra 1 lira düşeceğini tahmin ettiğini kaydetti. Aslında et fiyatlarında 2000 yılından bu yana ciddi bir artış olmadığını, ancak son 2 ayda karkas fiyatlarında yüzde 25 artış görüldüğüne işaret eden Ulubaş, et fiyatlarındaki artış konusunda şunları söyledi: 

‘Koyun varlığı yarıya düştü’
“Koyun varlığı, terör nedeniyle yıllar itibarıyla 44 milyon baştan 23 milyona geriledi. Koyun eti tüketenler de büyükbaş hayvan etine yöneldi. Kurban bayramı için 2 milyonun üzerinde büyükbaş hayvan besiye alındı. Bu nedenle piyasaya büyükbaş hayvan arzı azaldı. Pazarda büyükbaş hayvan eksikliği hissedilince basın haber yaptı. Fiyat artışında bu da etkili oldu.” EBK’nın, Kamu İhale Kanunu’nda yapılan değişiklikle Milli Savunma Bakanlığı ile sözleşme imzalayarak besiciler ve üreticiler adına kendisine sürekli pazar bulduğuna işaret eden EBK Genel Müdürü Bekir Ulubaş, pazar sorunu kalmayan besicilerin besi ahırlarındaki doluluk oranını yüzde 30’dan yüzde 70’e çıkardığını, bunun da kaliteli et üretimini artırıp sürekli kıldığını söyledi.

‘Tüm makineler yenilendi’
EBK Genel Müdürü Bekir Ulubaş, eskiyen 30 yıllık salam, sosis, sucuk, pastırma ve kavurma makinelerini en son teknolojiyle yenilediklerini belirterek, böylece etin işleme maliyetini düşürdüklerini, gelecek yıl piyasada kalite ve fiyat açısından belirleyici olmayı hedeflediklerini söyledi. EBK Genel Müdürü Ulubaş, yaptığı açıklamada, tesislerin teknolojisinin yenilenmesi sonucunda, 1 kilogram etin işleme maliyetinin 5.1 liradan 1.29 liraya düşürdüğünü ifade etti. (aa)