EBK, yıl sonunda 130 bin ithal sığıra ulaşacak

EDİRNE - Et ve Balık Kurumu (EBK) Genel Müdürü Bekir Ulubaş, son dönemde et fiyatlarının yükselmesinin de düşüş göstermesinin de arz ve taleple alakalı olduğunu ifade ederek “Et fiyatlarında arz ve talep dengelendiğinde fiyatlar stabil hale gelecek” diye konuştu.
Bekir Ulubaş, besicilere ve hayvan alım satımıyla uğraşan tüccara yurtdışından canlı hayvan ithalini anlatmak için geldiği Edirne’de gazetecilere açıklamalarda bulundu. Et Balık Kurumu’nun et ithali için görevlendirilmesinin ardından üç ay içerisinde 40 bine yakın canlı kasaplık sığır ithali yaptığını ifade eden EBK Başkanı Ulubaş, şunları söyledi:

‘Fiyatlar arz ve talebe bağlı’
“Et Balık Kurumu ve özel sektör, et ithali için görevlendirildi. Et Balık Kurumu güçlü bir kurum. Üç ay içerisinde Brezilya’dan, Uruguay’dan, Arjantin’den 38 bin büyükbaş hayvanı getirdi, kesti ve tüketiciyle buluşturdu. Ay sonuna kadar 60 bine ulaşacak. Gemilerimiz şu an Mersin Limanı’na yanaşmış durumda. Kurban Bayramı’na kadar bu sayı 90 bin başa, yıl sonuna kadar da 130 bin başa ulaşacak. Et fiyatları da arz ve talebe bağlı olarak değişiyor. Arz ve talep dengelendiğinde fiyatlar stabil hale gelecektir.”

Kombinaya 70 milyon TL yatırım
Et Balık Kurumu’nun bilinçli bir şekilde çalıştığına dikkat çeken Bekir Ulubaş, sözlerine şöyle devam etti:
“Elinde 35 et kombinası varken bir yılda 130 bin baş hayvan kesmemiş EBK, bugün 8 kombinayla 130 bin baş hayvanı keserek hijyenik ortamda tüketiciyle buluşturur düzeye  geldi. Bu, kurumun bilinçli çalıştığının bir göstergesidir. Üstelik her gün kendimizi yeniliyoruz. Adana , Ankara , Sakarya, Ağrı, Diyarbakır kombinalarını başbakanımızın sağladığı imkânlarla, 70 milyon lira para harcayarak ciddi bir teknolojiyle donattık.” (aa)


  ETİKETLER:

  Arjantin

  ,

  Adana

  ,

  Ağrı

  ,

  Ankara

  ,

  Diyarbakır

  ,

  Mersin