ECB faiz artırımına hazır

Avro bölgesi enflasyon beklentilerinin kaygı verici olduğunu ve faiz görünümünün netliğini kaybettiğini belirten Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başekonomisti Otmar Issing, aralık ayında faiz artırımı yapılabileceği sinyalini verdi.

FRANKFURT - Avro bölgesi enflasyon beklentilerinin kaygı verici olduğunu ve faiz görünümünün netliğini kaybettiğini belirten Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başekonomisti Otmar Issing, aralık ayında faiz artırımı yapılabileceği sinyalini verdi.
ECB İcra Kurulu üyeleri son dönemde televizyon kanallarıyla yaptıkları söyleşilerde, petrol fiyatlarının önümüzdeki birkaç aydan daha uzun bir süre daha enflasyonist riskleri artırması halinde faizleri artırmak durumunda kalacaklarını ifade ediyor. ECB faiz kurulu 1 Aralık 2005'te toplanıyor. Alman DW-TV kanalına konuşan Otmar Issing, "Orta vadede fiyat gelişimine dair risklerin daha da artması halinde, harekete geçmemiz gerekecek" dedi.
Avro yükselişe geçti
Issing, "Gelecek artık çok da net değil. 2006'da yıllık ortalama enflasyonun yüzde 2'nin üzerinde olacağı bir başka yıl daha yaşama olasılığı düşük değil ve bu kaygı verici" diye konuştu. Avro, dün Otmar Issing'in açıklamalarından destek bularak yükseldi. Avro dolar karşısında günü 6 cent artışla 1.2019 dolardan tamamladı. Avro öğle saatlerinde 1.2077 dolara kadar yükselmişti.
Londra'da bulunan Bank of New York'tan döviz araştırmaları müdürü Simon Derrick, "Bu yıl (ECB'nin) faizleri 25 baz puan artırma riski bulunuyor" diye konuştu. 1 Aralık'ta faiz kurulu toplanacak olan ECB'nin kısa vadeli gösterge faizi şu anda yüzde 2 seviyesinde bulunuyor.